Z przyczyn zdrowotnych zmuszony jestem zrezygnować z pełnienia zaszczytnej funkcji prezesa Związku Artystów Scen Polskich - poinformował w sobotę w oświadczeniu na profilu ZASP-u na Facebooku Krzysztof Szuster, dotychczasowy prezes związku.
"Czynię to z wielkim żalem, po 8-letniej pracy społecznej na rzecz naszej wspaniałej organizacji. Przez najbliższe miesiące nie byłbym w stanie poświęcać tyle czasu i energii, ile wymaga prowadzenie ZASP-u" - podał w oświadczeniu Szuster. Podkreślił, że robi to poczuciu "pełnej pełnej odpowiedzialności za losy Stowarzyszenia".
Dotychczasowy prezes ZASP-u podziękował pracownikom związku i Domu Artystów Weteranów "za wspólną, wspaniałą pracę i (...) zaangażowanie".
"Pragnę zadeklarować nowym władzom ZASP-u swoją bezwarunkową pełną pomoc i doświadczenie we wszystkich sprawach związanych z dalszym prowadzeniem i rozwojem naszego Stowarzyszenia" - dodał w oświadczeniu.
Krzysztof Szuster urodził się 30 sierpnia 1951 r. w Warszawie. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTviT. Jest aktorem, reżyserem teatralnym, radiowym i dubbingowym.
Występował w teatrach warszawskich: Rozmaitości (w latach 1979-81), Dramatycznym (1983), Komedia (1983-84) oraz Syrena (1990-91). W latach 1982-83 był też wicedyrektorem Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W drugiej połowie lat 70. i w pierwszej połowie lat 80. XX w. występował w produkcjach telewizyjnych, gdzie jego najbardziej znaną rolą była postać Józefa Romika w serialu "Pan na Żuławach". W połowie lat 90. artysta zawiesił karierę artystyczną i zajął się działalnością gospodarczą. Powrócił do twórczości teatralnej w 2013 r. Przygotował wtedy dla Teatru Syrena w Warszawie inscenizację "Jesiennych manewrów" Coke'a.
25 lutego 2020 r. członkowie Zarządu Głównego ZASP-u wybrali go prezesem Stowarzyszenia; oficjalnie na tę funkcję został wybrany w październiku 2021 r. W uznaniu za zasługi oraz pracę artystyczną i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2015).
Jak przypomina Onet w czasie swojej kadencji Szuster mierzył się z oskarżeniami ze strony środowiska artystycznego między innymi o brak przejrzystości finansowej. W 2021 r. pod listem w tej sprawie podpisali się m.in.: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Maciej Stuhr, Anna Seniuk, Barbara Kurdej-Szatan, Maja Ostaszewska czy Artur Barciś.
Wskazywano między innymi podwyżki dla pracowników administracyjnych w trudnym czasie pandemii czy zwiększoną prowizję z praw tantiem, a także wysokie diety Zarządu Głównego, odejścia ze stowarzyszenia wieloletnich członków, brak przejrzystych rozliczeń i sprawozdań finansowych.