EN
5.08.2022, 08:45 Wersja do druku

Łódź. Taneczna, teatralna opowieść o budowaniu nowego świata w Fabryce Sztuki

Łódzki Teatr Chorea we współpracy z Norweskim Teatrem Tańca Współczesnego Carte Blanche przygotowuje premierę spektaklu „Ragnarok”. Twórcą przedstawienia jest Adrian Bartczak.

fot. mat. teatru

Spektakl „Ragnarok”, wyprodukowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w ramach projektu Act In_Out, otworzy tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Premierowy pokaz odbędzie się 19 sierpnia.

- To już tradycja naszego festiwalu, że otwieramy go własnym spektaklem, który za każdym razem jest swego rodzaju eksperymentem - mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Retroperspektywy. - Stoimy dziś przed pytaniami: Co dalej? Jak przeżyć, godnie i z sensem? Sztuka nie może się od tego odwrócić, musi próbować odpowiadać na nasze lęki i niepokoje. Tym właśnie zajmuje się nasz spektakl, taki też jest temat festiwalu - początek nowego świata.

Spektakl - którego reżyserem i choreografem jest Adrian Bartczak, tancerz związany z teatrem Carte Blanche - nawiązuje do mitologii skandynawskiej. Ragnarok to zwiastun upadku bogów i władzy oraz triumf nowego świata bez przemocy i wojen. Skandynawowie wierzyli, że po spaleniu siedziby bogów, woda w oceanie osiągnie taki poziom, że pod jego falami zginie drzewo świata, a z jego głębi wynurzy się nowy, zielony świat, rządzony przez zmartwychwstałego boga Baldura. Życie w nowym porządku ma być pełne radości i spokoju bez wojen i przemocy.

- Przystępując do pracy nad spektaklem uznaliśmy, że nie interesuje nas nowy świat w sensie globalnym; chcieliśmy zająć się budowaniem osobistych, małych światów, które sami kreujemy, od środka, ale i zwracając uwagę na tworzenie relacji międzyludzkich - wyjaśnia Adrian Bartczak. - Można powiedzieć, że dzięki temu przedsięwzięciu wracam do domu. Mam długą wspólną historię z Teatrem Chorea, współpracowałem też z łódzką grupą KIJO. Kilka lat temu miałem przyjemność stworzyć mocno improwizowany taneczny duet z Tomaszem Rodowiczem.

Za kostiumy i scenografię do spektaklu „Ragnarok” odpowiada Marta Góźdź - El Bruzda, laureatka licznych prestiżowych nagród dla kostiumografów i scenografów. Muzykę natomiast przygotował Tomasz Krzyżanowski, który współtworzy warstwę audialną wielu produkcji Chorei.

XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, pod hasłem „Początek nowego świata”, potrwa od 19 do 28 sierpnia.

- Ponieważ szybko zabrakło biletów na premierę, podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu drugiego festiwalowego pokazu spektaklu, 23 sierpnia - mówi Anna Maszewska, koordynator festiwalu i przypomina, że na program tegorocznej edycji Retroperspektyw składa się osiemnaście wydarzeń w tym spektakle teatralne, dyskusje, warsztat czy wystawa. Niektóre z przedstawień będą tłumaczone na polski język migowy. Harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie retroperspektywy.com, gdzie również znajduje się formularz rezerwacyjny oraz informacje na temat biletów, karnetów, wejściówek.

Partnerami Fabryki Sztuki w projekcie Act In_Out są Ośrodek Sztuki Sláturhúsið (MMF) w islandzkim Egilsstaðir, Norweski Teatr Tańca Współczesnego Carte Blanche z Bergen oraz Teatr Visjoner w Oslo

Tytuł oryginalny

Taneczna, teatralna opowieść o budowaniu nowego świata w Fabryce Sztuki

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

04.08.2022

Wątki tematyczne