EN

15.03.2023, 13:36 Wersja do druku

Łódź. „Spartakus…” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

W Łodzi od 4 marca trwa XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tematem tej edycji zaproponowanym przez dyrektorkę i twórczynię Festiwalu Ewę Pilawską jest „Wojna. Kobieta. Teatr”.

fot. Piotr Nykowski / mat. teatru

Przed nami kolejne festiwalowe przedstawienia. Dzisiaj wieczorem na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi będzie można obejrzeć spektakl z Teatru Współczesnego w Szczecinie - „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka.

Twórcy spektaklu podejmują problem samobójstw, które są coraz bardziej powszechne wśród nastolatków - w szczególności młodzieży LGBTQ+, która doświadcza różnych form przemocy z powodu swojej orientacji seksualnej. Punktem wyjścia dla reżysera Jakuba Skrzywanka (nagrodzonego w ostatnim czasie m.in. „Paszportem Polityki”) były reportaże Janusza Schwertnera poświęcone nastoletnim pacjentom i ich rodzicom, uwikłanym w system dziecięcej opieki psychiatrycznej. Zdaniem twórców spektakl nie jest „opowieścią o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próbą przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem”. 

„Starając się wyjść z dotychczasowych linii sporów, do współpracy zaprosiliśmy kilkadziesiąt osób, przedstawicieli i przedstawicielki różnych środowisk (m.in. Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Lambdę Szczecin – zrzeszającą osoby LGBTQ+, artystki i artystów zgromadzonych wokół Teatru Współczesnego i Akademii Sztuki w Szczecinie oraz lekarzy i ekspertów zajmujących się dziećmi i młodzieżą w kryzysie suicydalnym). Wszyscy razem pragniemy jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich” – podkreślają twórcy spektaklu.

Po spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” odbędzie się spotkanie widzów z twórcami. 

Bilety na spektakl są wyprzedane, ale przed przedstawieniem w kasie Teatru będzie można kupić wejściówki (w cenie 50 zł).

XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany