EN

21.08.2020, 08:25 Wersja do druku

Łódź. Schulz, Passini i inni na Festiwalu Retroperspektywy

 W piątek, 21 sierpnia w Fabryce Sztuki rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.


To nietypowa edycja międzynarodowego przeglądu, bo ograniczona przez reżim sanitarny. Niektóre wydarzenia odbędą się wyłącznie online. Inne – w formule mieszanej.

Na otwarcie wybrano instalację performatywną „Schulz: Skrawki”, którą przygotowuje Konrad Dworakowski. Przegląd zamknie „Dionizos 360” Pawła Passiniego, spektakl zrealizowany w technologii VR. Tegoroczna edycja Retroperspektyw pod hasłem „Ciało/Pamięć/Historia” potrwa 10 dni. Organizatorzy zapraszają na 18 wydarzeń. – Temat wybraliśmy rok temu. Niespodziewanie zbiegł się z sytuacją pandemii, rośnie nam w rękach – mówił Tomasz Rodowicz, szef Chorei i dyrektor artystyczny Retroperspektyw. – Staramy się tę dziwną sytuację potraktować jako nie ograniczenie, tylko wyzwanie do podjęcia próby nowego rodzaju kontaktu z widzem, wyjścia poza płaski ekran.

fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Inne aktualności

Niektóre wydarzenia będą transmitowane online – np. spektakl kijowskiego Teatru Złote Wrota „Czy mnie kochałeś, tato?” czy „All I can manage, more than I could” grupy Earthfall (Wielka Brytania / Francja). Na żywo nagrywane będzie przedstawienie „Więcej niż jedno zwierzę” (STUDIO Teatrgaleria z Warszawy).

W programie są również wideoperformensy. Julia Jakubnowska pracuje nad opowieścią o kobietach. Baśnie Braci Grimm, Charles'a Perraulta i Hansa Christiana Andersena zestawiła w „W wieży zamknięta” z ich disnejowską interpretacją. Mit pokolenia urodzonego z telefonem komórkowym Młodzieżowa Grupa Teatru Chorea zaprezentuje spektakl „iGeneration”. Premiera – 27 sierpnia (czwartek) w Fabryce Sztuki oraz online. – Czy jesteśmy ograniczani przez technologię? W trakcie pracy nad spektaklem jak bumerang powracało pytanie: jak czujesz się bez telefonu komórkowego? Dla większości z nas brak komórki odbierany jest jako dyskomfort – mówi Janusz Adam Biedrzycki, reżyser. – Z drugiej strony staramy się rozbić mit pokolenia, które urodziło się z telefonem komórkowym i nic innego go nie interesuje. To bardzo kreatywni młodzi ludzie, pełni pasji. – Zabierzemy publiczność w dystopijną podróż do nieodległej przyszłości, której kierunek wyznaczyli młodzi twórcy, poszukujący własnego miejsca w świecie, zdominowanym przez nowe technologie i zdalne relacje – zapowiada Wiktor Moraczewski, dramaturg. Młodym aktorom towarzyszyć będą muzycy z zespołu Mojo Pin oraz Paweł Odorowicz. – To było moje marzenie, zaprosić do współtworzenia spektaklu zespół rockowy – mówił Biedrzycki.

Czy teatr bez spotkania na żywo ma sens? 29 sierpnia warto wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Ciało/Pamięć/Historia”, którego tematyka dostosowana została do pandemicznych okoliczności. Goście – polscy i zagraniczni (Olena Apczel, Mario Biagini, Anna Karasińska, Maria af Klintberg, Dariusz Kosiński, Tomasz Majewski, Thomas Richards, Tomasz Rodowicz, Maciej Rożalski, Richard Schechner, Zofia Smolarska) porozmawiają o tym, czy teatr bez spotkania na żywo ma sens.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2020 Ciało / Pamięć / Historia., 21-30 sierpnia. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale organizatorzy liczą na darowizny. Więcej informacji – www.retroperspektywy.com

Tytuł oryginalny

Schulz, Passini i inni. Festiwal Retroperspektywy w Fabryce Sztuki

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne