EN
28.03.2022, 10:47 Wersja do druku

Łódź. Remont fabryki "Wigencja" dobiega końca. Lada moment rozpocznie się instalacja sprzętu dla teatru Pinokio

Inne aktualności

Remont w kompleksie dawnej fabryki "Wigencja" przy ul. Sienkiewicza 75/77 powoli dobiega końca, a tym samym przybliża się termin przeprowadzki teatru Pinokio do nowej siedziby. Finał prac zaplanowano na listopad tego roku (2022). Aktualnie główne prace prowadzone są w budynku dawnej tkalni, gdzie na piętrach znajdą się dwie sale widowiskowe, pracownie, garderoby i administracja teatru. Pierwszy spektakl w najnowocześniejszym teatrze w mieście ma zainaugurować kolejny sezon teatralny w 2023 roku.

    Jesteśmy na etapie budynku dawnej tkalni, która została odrestaurowana, gdzie odbywają się prace wykończeniowe, szykujemy się do montażu urządzeń sceno technicznych, a także zaczynamy prace związane z dużą sala teatralną, gdzie prowadzone będą prace związane z oprzyrządowaniem akustycznym, oświetleniowym i scenicznym - tłumaczy Tomasz Cichocki dyrektor kontraktu Mostostal Warszawa.

W nowym teatrze mała sala pomieści 100 widzów (dzisiejsza zaledwie kilkadziesiąt) oraz duża scena z widownia na 150 miejsc. Powstanie nowoczesna przestrzeń do budowania repertuaru zarówno dla młodszych dzieci jak i dla młodzieży i dorosłych. Teatr zyska nowe przestrzenie, w których powstaną nowoczesne biura dla części administracyjnej placówki oraz pracownie lalkarskie, krawieckie i scenograficzne, magazyny.

W tej chwili tłoczymy się w ciasnych pomieszczeniach, ale pod koniec roku zaczniemy się przenosić do nowoczesnych wnętrz i wtedy rozpoczniemy nowy etap funkcjonowania i złapiemy oddech przestrzenny dla około 50 osób, które pracują w naszym teatrze - dodaje Gabriel Getzky, dyrektor teatru Pinokio.

Budżet rewitalizacji zabytkowego kompleksu pofabrycznego "Wigencja" wynosi 42 miliony złotych i jest najdroższym remontem w Łodzi. Budynek dawnej tkalni jest przeznaczony dla teatru Pinokio, ale powstanie tam też centrum edukacji sztuki dla dzieci z przestrzeniami warsztatowymi, kawiarnią, salą zabaw, księgarnią i biblioteką.

Rewitalizacja fabryki obejmuje nie tylko budynki, ale także przestrzeń wokół nich. Przede wszystkim powstanie pasaż, który połączy ulicę Sienkiewicza z terenem Off Piotrkowskiej. Powstaną też zieleńce i rabaty z nasadzeniami z drzew, krzewów i bylin ozdobnych.

Tytuł oryginalny

Remont fabryki "Wigencja" w Łodzi powoli dobiega końca. Lada moment rozpocznie się instalacja sprzętu dla teatru Pinokio

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła