EN

4.05.2024, 09:34 Wersja do druku

Litwa. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Trokach

3 maja w Galerii Sztuki „FOJ$” w Trokach odbył się świąteczny koncert piosenki popularnej poświęcony obchodom Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1791 roku oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Polsce, w wykonaniu wokalistki Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie Justyny Stankiewicz przy akompaniamencie Wiktorii Gan.

fot. Antanas Ulčinas

Koncert poprzedził krótki apel oraz złożenie wieńca w Kwaterze Wojska Polskiego w Trokach, miejscu tradycyjnym, gdzie miejscowi Polacy obchodzą ważne święta dla Narodu Polskiego. W zorganizowanej przez Polski Teatr STUDIO w Wilnie oraz Galerii Sztuki „FOJĖ“ w Trokach pod kierownictwem Edity Tamulytė, imprezie obchodów 3 Maja, którą dofinansowała Ambasada RP w Wilnie i Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego, udział wzięli dostojni goście, którzy w słowach gratulacji i przemówień złożyli hołdy czteroletniemu Sejmowi I Rzeczypospolitej, który przyjął jednogłośnie USTAWĘ RZĄDOWĄ będąca pierwszą konstytucją w Europie i drugą na Świecie. Owa konstytucja faktycznie była dokumentem, który można powiedzieć stanowił zalążek dzisiejszej zjednoczonej Europy. Był to pierwszy zalążek Demokracji w Europie, który stworzony wspólnie przez Polskę i Litwę napawa dumą za przeszłość i zobowiązuje na przyszłość.

Swoim udziałem imprezę zaszczycili Poseł na Sejm Republiki Litewskiej Kestutis Vilkauska, Przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz, Pani Profesor Ludmila Kryva, dyrektor Centrum kordynacji naukowych i rozwoju współpracy Miedzynarodowej z Uniwersytetu Kijowskiego oraz przedstawiciele środowisk placówek edukacyjnych, społecznych i politycznych z rejonu trockiego, Trok i Wilna. 

Źródło:

Materiał nadesłany