EN

27.11.2020, 11:43 Wersja do druku

Łódź. Radio Teatru Muzycznego powraca do nadawania audycji

Teatralna rozgłośnia - Radio Lutnia, która powstała z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi - powraca do nadawania swoich programów. Pierwszą audycję zaplanowano na sobotę 5 grudnia. Wcześniej radio "gościło" w radioodbiornikach łodzian w październiku.

Łukasz Zachwieja - pomysłodawca i główny realizator radia

Zdaniem Joanny Karpińskiej z "Muzycznego", własna rozgłośnia, to sposób jaki teatr znalazł na kontakt z publicznością w czasie pandemii.
- Stworzyliśmy Radio Lutnia, z okazji jubileuszu 75-lecia teatru, ale też po to, by dać naszej publiczności możliwość kontaktu z teatrem. Teraz wracamy, z jeszcze szerszym programem - mówi dyrektor placówki Grażyna Posmykiewicz i dodaje, że uruchomienie stacji było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, artystów związanych ze sceną, a przede wszystkim Łukasza Zachwiei, wieloletniego realizatora dźwięku teatru i pomysłodawcy radiowej rozgłośni.

Jak informuje Karpińska, Radio Lutnia nadawać będzie w grudniowe wtorki o g. 7.30 i w dwa piątki - 11 i 18 grudnia o g.14.30, po to, aby dotrzeć również do osób, słuchających radia w samochodzie.

Zwróciła uwagę, że teatralni radiowcy przygotowali też Mikołajkowe propozycje na pierwszy weekend grudnia. W sobotę od godziny 8 na częstotliwości 90,8 wyemitowane zostaną wszystkie audycje, zarejestrowane w październiku, gdy rozgłośnia debiutowała w eterze. Z kolei niedziela, 6 grudnia, najpierw od 10 należeć ma do najmłodszych, za sprawą Mikołajkowego słuchowiska i warsztatów, takich jak gimnastyka buzi i języka.

Później "na prezent" mogą liczyć miłośnicy muzyki w wykonaniu artystów łódzkiej sceny. Wyemitowany zostanie materiał z płyty "Znasz-li ten kraj" z pieśniami Stanisława Moniuszki, opracowanymi i zaaranżowanymi przez Andrzeja Żylisa na potrzeby widowiska w reżyserii Pawła Kruka.

Karpińska podkreśla, że w ramówce Radia Lutnia nie zabraknie rozmów, utworów z repertuaru Teatru Muzycznego, spotkań z artystami i zakulisowych anegdot. Będzie też miejsce dla innej muzyki - w ramach subiektywnych list przebojów, przygotowanych przez pracowników teatru, czy w cyklu "Historia musicalu w pigułce".

- Zwrócimy też uwagę na to, jak ważne w teatrze muzycznym jest słowo. Opowiemy o roli samego tekstu i o trudnościach, z jakimi mierzy się tłumacz, gdy musicalowy anglojęzyczny szlagier przekłada na język polski - zapowiada współautorka radiowej ramówki Anna Korzon-Wnukowska z Teatru Muzycznego.

Nowością w grudniowym programie będzie też to, że Teatr Muzyczny "podzieli się obecnością w eterze z innymi teatrami". W ramach pasma "Halo, halo - co u Was słychać?" przedstawiciele łódzkich scen opowiedzą o tym, co się u nich dzieje.

Jak mówi Karpińska w radiowych audycjach ponownie usłyszeć będzie można dyrektorów Grażynę Posmykiewicz i Jakuba Szydłowskiego czy Krzysztofa Wawrzyniaka - asystenta reżysera i kierownika artystycznego Festiwalu OFF-Północna. Warsztaty teatralne prowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr.

Radia Lutnia w swoich radioodbiornikach słuchać mogą mieszkańcy Łodzi, ale rozgłośnia nadaje też w internecie. Rozgłośnia radiowa korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne, które wygaśnie 3 stycznia.

Źródło:

Autor:

Jacek Walczak

Data publikacji oryginału:

27.11.2020