EN

20.10.2022, 10:29 Wersja do druku

Łódź. Premierowe „Ballady i romanse” u Pinokia

Dziś łódzka premiera spektaklu „Ballady i romanse” w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022.

fot. proj. Kaja Renkas

Czas trwania: łódzka premiera: 22.10.2022, godz. 17:00 i 23.10.2022, godz. 12:00

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi

Cel: produkcja kolejnego spektaklu repertuarowego Teatru Pinokio w Łodzi stworzonego z myślą o widzach w każdym wieku – w odpowiedzi na zapotrzebowanie wyrażane przez naszych Odbiorców

Teza: Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc Ballady i romanse miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022 związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło:

Materiał nadesłany