EN
18.12.2021, 10:44 Wersja do druku

Łódź. Premiera spektaklu z Rafałem Królikowskim w Teatrze Jaracza

W nowej premierze Teatru im. S. Jaracza w Łodzi grudnia wystąpi Rafał Królikowski. Artysta należy do popularnego, rodzinnego klanu aktorskiego.

fot. Wojciech Olkuśnik / PAP

Rafał Królikowski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Już wkrótce zobaczymy go w premierowym spektaklu na scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Warto przypomnieć, że Rafał Królikowski należy do najbardziej znanego rodzimego klanu aktorskiego.

W Teatrze im. S. Jaracza odbył się premierowy pokaz widowiska „Niepamięć” Marka Modzelewskiego, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Gościnnie na łódzkiej scenie, obok Rafała Królikowskiego zaprezentuje się Magdalena Kumorek, a poza tym w przedstawieniu wystąpią Agnieszka Więdłocha, Marcin Korcz i Krystian Pesta. Rafał Królikowski zagra... popularnego i nagradzanego aktora, Marcina, który oprócz zawodowego sukcesu ma piękną żonę Agatę i wspaniałą rodzinę. Z pozoru niezobowiązująca kolacja z byłą partnerką i jej chłopakiem wywoła jednak niemałe poruszenie w usłanym różami życiu, a powracające wspomnienie sprzed lat rzuci cień na jego poukładane małżeństwo. Wspólny obiad w wydawać by się mogło neutralnej i bezpiecznej przestrzeni restauracji, przerodzi się w konflikt. Otworzą się niezabliźnione rany, które bolą po wielu latach od zdarzenia. Rozpoczyna się konfrontacja teraźniejszości z przeszłością, a zwodnicza i wybiórcza pamięć tylko zaogni sytuację. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru im. Stefana Jaracza i Fundacji Garnizon Sztuki.

Rafał Królikowski urodził się w Zduńskiej Woli - 27 grudnia będzie obchodził 55. urodziny. Jego rodzice byli nauczycielami. Rafał Królikowski uczestniczył w zajęciach teatralnych w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli, po maturze zdawał najpierw do łódzkiej PWSFTviT, potem krakowskiej PWST, zanim dostał się do warszawskiej PWST, którą ukończył w 1992 roku.

W Łodzi zaistniał już w debiucie, zdobywając za rolę Isidora w spektaklu dyplomowym „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego nagrody jury i publiczności na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych. Na ekranie zadebiutował również już w 1992 roku jako podchorąży Marcin w filmie Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w koronie”. Kilka lat później zabłysnął kreacją diabła Balana w filmie Krzysztofa Gradowskiego „Dzieje mistrza Twardowskiego”, co przyniosło mu nagrodę jury dziecięcego na Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. W komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza „Pół serio” zagrał aż siedem ról, a w następnej czarnej komedii tych twórców, „Ciało”, wcielił się w targanego po całym kraju nieboszczyka. W komedii Juliusza Machulskiego „Superprodukcja” zagrał krytyka filmowego, Yanka Drzazgę. Żoną aktora jest Dorota Mirska, była dziennikarka „Twojego Stylu”. Mają dwóch synów: Piotra i Michała.

Tytuł oryginalny

Klan Królikowskich - aktorska rodzina. Premiera spektaklu z Rafałem Królikowskim w łódzkim Teatrze Jaracza

Źródło:

Dziennik Łódzki online
Link do źródła