EN

3.11.2020, 09:03 Wersja do druku

Łódź. Premiera spektaklu "Róbmy swoje" u Jaracza

„Róbmy swoje...“ to wieczór poświęcony twórczości niekwestionowanego geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. Premiera 7 listopada. Reżyseruje Jacek Bończyk.

fot. mat. teatru

W wykonaniu aktorów Teatru im. Jaracza w Łodzi usłyszą Państwo zarówno niezapomniane piosenki, jak i słynne felietony, z których Wojciech Młynarski słynął jako niebywale celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości“. W spektaklu oprócz absolutnych przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach“, „W Polskę idziemy“, „Przyjdzie walec“, „Jeszcze w zielone gramy“) zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Tak, jak malował pan Chagall“, „Kocham cię życie“ czy „Lubmy się“). Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk (aktor, librecista i reżyser), który wielokrotnie współpracował z Mistrzem, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, odbywającym się przez kilka lat w Gdańsku, z chętnym i osobistym udziałem Autora. Mistrz Młynarski zwykł mawiać, że „napisał w życiu około 3 tysięcy utworów“. Sądzę, że przemawiała przez Niego wrodzona skromność i było ich z pewnością więcej, ponieważ pisał nie tylko dla siebie, ale dla naprawdę wielu, wielu wykonawców występujących na estradach, scenach, w teatrach i kabaretach. Był także niezrównanym tłumaczem utworów gwiazd piosenki francuskiej, takich jak m.in. Jacques Brel, Georges Brassens, Charles Aznavour oraz wielu librett światowych musicali, m.in. „Jesus Christ Superstar“, „Cabaret“, czy „Chicago“. W 1972 roku napisał nawet libretto operowe – warto dodać, że „Henryk IV na łowach“ swoją premierę miał w łódzkim Teatrze Wielkim…
Te dwadzieścia kilka piosenek, które Państwo będą mieli okazję usłyszeć w Jaraczu, to zaledwie niewielka garstka owoców twórczych genialnego Autora. Mamy wielką nadzieję, że dzięki nam Publiczność z przyjemnością wróci do piosenki w najlepszym wydaniu, gdzie doskonała muzyka i znakomity tekst tworzą jedną, niezwykle wartościową całość. A swoją drogą, proszę zwrócić uwagę na to, jak często w codziennym życiu mówimy cytatami z Młynarskiego, chociażby: „nie ma jak u mamy“, „po co babcię denerwować?“, „jeszcze w zielone gramy“, „bądź moim natchnieniem“, „nie mam jasności w temacie Marioli“, „moje serce to jest muzyk“, „bo męska rzecz być daleko“ itd.
Ale niewątpliwie najczęściej używanym sformułowaniem jest „róbmy swoje“. Bo to idealne remedium na niepogodę, marną porę roku, zły humor i tak właściwie na każde czasy. I tego się absolutnie trzymajmy, Szanowni Państwo. Róbmy swoje.
Jacek Bończyk

W spektaklu wystąpią: Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Elżbieta Zajko, Radosław Osypiuk, Bogusław Suszka, Mariusz Witkowski.
W pracach nad spektaklem uczestniczyć będą: Jacek Bończyk (reżyseria i narracja), Konrad Wantrych (aranżacja), Grzegorz Policiński (scenografia), Anna Chadaj (kostiumy), Inga Pilchowska/Joanna Kieszkowska (choreografia), Michał Zarych (kierownictwo muzyczne), Anna Królikowska (inspicjent, sufler).
Premiera zaplanowana jest na 7 listopada 2020 r. na Dużej Scenie. Kolejne pokazy: 8, 10 i 12 listopada 2020 r. na Dużej Scenie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

03.11.2020