EN

20.10.2022, 08:15 Wersja do druku

Łódź. Premiera „Casanovy” w ramach XXVI Łódzkich Spotkań Baletowych

Teatr Wielki zaprasza 21 października na prapremierę „Casanovy”.  Gray Veredon - nowozelandzki choreograf znany w Łodzi z takich hitów baletowych, jak m.in.: „Wolfgang Amadeus”, „Sen nocy letniej czy „Ziemia obiecana” – tym razem zaprasza nas na spotkanie z bohaterem wyjątkowym...

fot. mat. teatru

Giacomo Casanova to postać historyczna, ale i legendarna, która swoją osobowością, sposobem bycia i nietuzinkowym podejściem do życia i ludzi – jednych bulwersowała, drugich zadziwiała beztroską, nonszalancją i bezkompromisowością. Obrastała w mity i była natchnieniem dla wielu twórców różnych dziedzin sztuki.

W październiku 1765 roku Casanova przyjechał z Petersburga do Warszawy. Został życzliwie przyjęty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odwiedził również Lwów i Puławy. Miał nadzieję zostać sekretarzem królewskim, ale po pojedynku na pistolety, w którym ciężko ranił podstolego wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego (poszło oczywiście o kobietę - tym razem była to włoska tancerka Teresa Casaci), jego życiu zaczęli poważnie zagrażać stronnicy Branickiego. Ostatecznie popadł jednak w niełaskę u króla, który w lipcu 1766 roku nakazał mu na opuszczenie kraju.

Czy w spektaklu do muzyki Antonio Vivaldiego znajdzie się wątek polski? Jakich niezwykłych wyczynów głównego bohatera będziemy świadkami? Czy twórca baletu i jego bohaterowie zaskoczą nas i zachwycą, czy może zszokują i rozbawią? Jedno jest pewne: to będzie spektakl baletowy, którego długo nie zapomnimy!

Zapraszamy na prapremierę.

Próba spektaklu, fot. Joanna Miklaszewska

Do połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku życie artystyczne Graya Veredona wypełniały taniec i choreografia. Anglik urodzony w Nowej Zelandii naukę tańca pobierał w Royal Ballet School w Londynie. Debiutował na scenie Royal Opera House Covent Garden w Londynie, później tańczył w Stuttgarter Ballet pod dyrekcją Johna Cranko oraz w Opernhaus w Köln.

Po trwającej pięć lat karierze tancerza rozpoczął pracę jako choreograf, dyrektor artystyczny i współzałożyciel znanego zespołu Tanz Forum w Köln. Od 1978 roku odbywał artystyczne podróże po całym świecie, by realizować swoje propozycje choreograficzne. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych pełnił funkcję dyrektora artystycznego baletu Opery de Lyon; wkrótce do swoich działań scenicznych dołączył także reżyserię operową.

W Metropolitan Opera w Nowym Jorku wspólnie z Johnem Dexterem i Davidem Hockneyem zrealizował spektakl Parada z muzyką Erika Satie, z Fabrizio Melano – Trojan Hectora Berlioza, z Augustem Everdingiem współpracował przy berlińskiej realizacji Wesołej wdówki Franza Lehára.

Największe sukcesy jako reżyser operowy odniósł w Filadelfii, gdzie zrealizował: Śmierć w Wenecji Brittena, Cosi fan tutte Mozarta, Rusałkę Dworzaka, Fidelia Beethovena, Ariodante Händla i Srokę złodziejkę Rossiniego. W Nowej Zelandii, w Wellington City Opera wyreżyserował Fausta Gounodai Czarodziejski flet Mozarta, a w Canterbury Opera – Cosi fan tutte; inscenizacje te powtórzył następnie w Wellington.

W listopadzie 1991 roku wspólnie z Davidem Hockneyem – scenografem zrealizował Paradę na deskach Theatre Châtelet w Paryżu, a w kolejnych latach współpracował z Opera Company of Philadelphia, gdzie wyreżyserował m.in. Rigoletto Verdiego.

W Polsce – w naszym Teatrze – mieliśmy przyjemność gościć Graya Veredona wielokrotnie; efektem pierwszego spotkania był w roku 1985 znakomity balet Sen nocy letniej do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego z pamiętnymi kreacjami baletowymi m.in. Ewy Wycichowskiej (Tytania), Romana Komassy (Oberon) i Krzysztofa Starczewskiego (Puk).

W 2020 roku Gray Veredon przygotował nową wersję „Snu nocy letniej” dla Opery Bałtyckiej.

Obsada

Casanova: Dominik Senator, Joshua Legge
Cospetto: Nazar Botsiy, Gintautas Potockas
Ludic: Chase Vining, Giuseppe Stancanelli, Yuki Itaya
C.C.: Alicja Bajorek, Kinga Łapińska
Teresa: Maria Góralczyk, Karolina Urbaniak, Riho Okuno, Ekaterina Kitaeva-Muśko
Cecilia: Sakurako Onodera, Larisa Zalevskaia, Boglarka Novak
Marina: Boglarka Novak, Riho Okuno, Larisa Zalevskaia
M.M.: Aleksandra Gryś, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Lavinia Piwońska
Bettina: Izabella Grzybek, Klara Tyzo
Leah: Maria Góralczyk, Karolina Urbaniak
Voltaire: Krzysztof Pabjańczyk, Gintautas Potockas

COMEDIE DE L'ARTE
Harleqiun: Chase Vining, Giuseppe Stancanelli
Colombine: Monika Maciejewska-Potockas, Riho Okuno
Pantaloon: Dawid Kucharski, Fabian Michaux
Punch: Yuki Itaya, Giuseppe Stancanelli, Chase Vining
Scaramouch: Brandon Demmers, Paweł Kurpiel

Duch Miłości (kontratenor): Ekaterina Kitaeva-Muśko, Aleksandra Gryś

Źródło:

Materiał nadesłany