EN
18.03.2021, 10:32 Wersja do druku

Łódź. Premiera "Calineczki" w Teatrze Lalek Arlekin przełożona na piątek

Z powodu zamknięcia teatrów od soboty, zapowiadana na ten dzień premiera "Calineczki" H.Ch. Andersena w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi odbędzie się w piątek. Reżyser Bartosz Kurowski w oparciu o klasyczny tekst przedstawi opowieść o dorastaniu, inności i sztuce mówienia "nie".

fot. mat. teatru

Po kilku premierach opartych na współczesnej literaturze, łódzki Teatr Lalek Arlekin zaprasza na premierę spektaklu inspirowanego klasyką literatury. Będzie to "Calineczka" inspirowana klasyczną baśnią H.Ch. Andersena w reżyserii i adaptacji Bartosza Kurowskiego.

Jak zapowiadają realizatorzy, przedstawienie to współczesna dziecięca "baśń drogi", w której bohaterka przeżywać będzie rozmaite przygody, przechodząc jednocześnie kolejne etapy dorastania. To właśnie dorastanie będzie głównym motywem spektaklu. Reżyser chce w nim również pokazać istotę przemiany dziecka; opowiadać o odkrywaniu swojej tożsamości, sile własnego zdania, byciu odważnym i o podejmowaniu poszukiwań drzemiących w dzieciach mocy.

"Dzieci muszą mieć wsparcie w stawaniu się dorosłymi. Muszą mieć poczucie własnej wartości i wsparcie dla ich zdania, potrzeb i osobowości. Przecież tylko dzięki tym dzieciom, które dziś przychodzą do teatru, nasz świat może stać się lepszy. Traktujemy widza bardzo poważnie i dlatego w łagodny, ale odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla dzieci szczególnie ważne. Mam nadzieję, że uda się to zrobić właśnie językiem sztuki, która potrafi opowiadać historie w piękny sposób - potrafi wciągnąć w swój świat, kolory i dźwięki" – podkreślił Bartosz Kurowski.

Scenicznym uosobieniem Calineczki jest Anna - dziewczynka, która dorasta i jest świadoma swojego dorastania. Przemiany tej nikt poza nią nie zauważa. Pewnego dnia podczas snu, jako Calineczka, doświadcza świata i sytuacji, które być może przydarzą się jej w przyszłości. Projektuje też rzeczywistość, którą chciałaby tworzyć jako osoba dorosła.

Obok motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości i doświadczenia w adaptacji baśni wykorzystano też motywy inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych.

"Chciałbym, aby moja +Calineczka+ i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła" – dodał reżyser.

Przedstawienie, które swoją premierę będzie miało w piątek o godz. 17., wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych. Scenografię do niego zaprojektowała Klaudia Laszczyk, muzykę skomponował Łukasz Damrych, a za projekcje odpowiada Anna Szalwa. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 7 lat.

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji oryginału:

18.03.2021

Wątki tematyczne