Z powodu zamknięcia teatrów od soboty, zapowiadana na ten dzień premiera "Calineczki" H.Ch. Andersena w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi odbędzie się w piątek. Reżyser Bartosz Kurowski w oparciu o klasyczny tekst przedstawi opowieść o dorastaniu, inności i sztuce mówienia "nie".
Po kilku premierach opartych na współczesnej literaturze, łódzki Teatr Lalek Arlekin zaprasza na premierę spektaklu inspirowanego klasyką literatury. Będzie to "Calineczka" inspirowana klasyczną baśnią H.Ch. Andersena w reżyserii i adaptacji Bartosza Kurowskiego.
Jak zapowiadają realizatorzy, przedstawienie to współczesna dziecięca "baśń drogi", w której bohaterka przeżywać będzie rozmaite przygody, przechodząc jednocześnie kolejne etapy dorastania. To właśnie dorastanie będzie głównym motywem spektaklu. Reżyser chce w nim również pokazać istotę przemiany dziecka; opowiadać o odkrywaniu swojej tożsamości, sile własnego zdania, byciu odważnym i o podejmowaniu poszukiwań drzemiących w dzieciach mocy.
"Dzieci muszą mieć wsparcie w stawaniu się dorosłymi. Muszą mieć poczucie własnej wartości i wsparcie dla ich zdania, potrzeb i osobowości. Przecież tylko dzięki tym dzieciom, które dziś przychodzą do teatru, nasz świat może stać się lepszy. Traktujemy widza bardzo poważnie i dlatego w łagodny, ale odpowiedzialny sposób staramy się mówić o tym, co jest dla dzieci szczególnie ważne. Mam nadzieję, że uda się to zrobić właśnie językiem sztuki, która potrafi opowiadać historie w piękny sposób - potrafi wciągnąć w swój świat, kolory i dźwięki" – podkreślił Bartosz Kurowski.
Scenicznym uosobieniem Calineczki jest Anna - dziewczynka, która dorasta i jest świadoma swojego dorastania. Przemiany tej nikt poza nią nie zauważa. Pewnego dnia podczas snu, jako Calineczka, doświadcza świata i sytuacji, które być może przydarzą się jej w przyszłości. Projektuje też rzeczywistość, którą chciałaby tworzyć jako osoba dorosła.
Obok motywu dziecka, które nabiera mocy, mądrości i doświadczenia w adaptacji baśni wykorzystano też motywy inności, wykluczenia społecznego, kontestacji norm społecznych.
"Chciałbym, aby moja +Calineczka+ i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła" – dodał reżyser.
Przedstawienie, które swoją premierę będzie miało w piątek o godz. 17., wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych. Scenografię do niego zaprojektowała Klaudia Laszczyk, muzykę skomponował Łukasz Damrych, a za projekcje odpowiada Anna Szalwa. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 7 lat.