EN

22.08.2024, 08:20 Wersja do druku

Łódź. Premiera i wystawa otworzą Festiwal Retroperspektywy w Teatrze Chorea

Przed nami pierwszy weekend Festiwalu Retroperspektywy, organizowany przez Teatr CHOREA. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnie szerokie grono miłośników teatru, muzyki oraz sztuki performatywnej. Festiwal, znany z odważnych eksperymentów artystycznych i niekonwencjonalnych form wyrazu, po raz kolejny udowodni, że tradycja i współczesność mogą współistnieć w harmonii. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem PRZEBUDZENIA, rozpocznie się od inspirujących spektakli, warsztatów i dyskusji, wprowadzając widzów i widzki w świat twórczych poszukiwań i głębokich refleksji nad współczesnością.

Festiwal otworzy, w piątek, 23 sierpnia, o godz. 18.00, wystawa „Ewokacje. 20 lat Teatru CHOREA” przygotowana przez Magdę Milewską i Janusza Adama Biedrzyckiego, która jest zaproszeniem do podroży przez dwie dekady działalności CHOREI.

Godzinę później odbędzie się premiera spektaklu „What’s Demeter?” z udziałem artystów i artystek Teatru CHOREA.

W spektaklu „What's Demeter?” sięgamy do antyku i innych konwencji, tworzących spektakle CHOREI. Połączenie współczesnych środków wyrazu z tradycyjnymi formami teatralnymi, tworzyć będą wyjątkową przestrzeń dialogu między mitem a współczesnością. – zapowiada Tomasz Rodowicz. – Spektakl porusza uniwersalne tematy cykliczności życia, natury i straty, rzucając nowe światło na relacje międzyludzkie i naszą więź z otaczającym światem. To pełen emocji, ruchu i muzyki spektakl, który został zbudowany z fragmentów przedstawień naszego teatru, poruszając zbiorową i indywidualną pamięć twórców i twórczyń oraz widzek i widzów – dodaje.

Wieczór otwarcia Festiwalu zakończy impreza urodzinowa z okazji 20-lecia istnienia Teatru CHOREA. O atmosferę muzyczną zadba DJ kTO mA wIEDZIEĆ tEN wIE.

W sobotę Retroperspektywy zapraszają o godz. 11.00 na warsztaty „Taniec, Słowo, Pieśń Antycznej Grecji”. To propozycja edukacyjna dla osób pasjonujących się teatrem, pedagogów, edukatorów, animatorów, instruktorów teatralnych, a także dla artystów, aktorów, tancerzy i muzyków. Warsztaty oparte będą na źródłowych dla CHOREI technikach pracy. Dorota Porowska, Elżbieta Rojek i Tomasz Rodowicz – prowadzący warsztaty, powrócą do okresu wspólnych badań nad sztukami performatywnymi starożytnej Grecji – tańca, muzyki i dramatu antycznego.

Po południu, o godz. 18.00, w programie festiwalu znalazł się performance „Pauza”, będący efektem pracy grupy międzypokoleniowej. Reżyser spektaklu Janusz Adam Biedrzycki podejmuje próbę zdefiniowania współczesnego człowieka, koncentrując się na kategorii, jaką jest poczucie sensu życia w perspektywie potrzeb egzystencjalnych i doświadczeń traumatycznych, które są efektem zachodzących zmian.

W sobotni wieczór, o godz. 20.00, na muzycznej scenie festiwalu wystąpi zespół Tuleje. Grupa, w skład której wchodzi Gosia Zagajewska, Wojtek Kurek i Ksawery Wójciński, zaprezentuje autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski.

Niedzielne popołudnie to czas na rozmowy o ekologii. Panelistki i paneliści „Ekologii kultury” poruszą tematy związane z nadużywaniem przyrody w mieście i brakiem rozwiązań na wsparcie natury w rejonach zurbanizowanych. Do udziału w rozmowie zostali zaproszeni specjaliści, praktycy i teoretycy z różnych środowisk: Magdalena Gałkiewicz, Marcin Gawroński, Kasper Jakubowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Zofia Smolarska. W ramach wydarzenia odbędzie się również premiera e-booka, powstałego w wyniku zapisu rozmów podczas panelu „Ekologie kultury II. Edukacja”.

Pierwszy weekend festiwalu zamknie, prezentowany dwukrotnie, spektakl poznańskiej SCENY ROBOCZEJ – „Niewidzialni”. Realizowany w ciemności polifoniczny reportaż, z pogranicza słuchowiska i performance’u jest próbą odwzorowania codzienności osób niewidomych. Białoruska aktorka i debiutująca reżyserka Alena Hiranok stworzyła niewizualny spektakl, oparty na prawdziwych historiach osób niewidomych i niedowidzących z Białorusi, we współpracy z białoruskimi i ukraińskimi aktorami i aktorkami, mieszkającymi w Poznaniu.

Poniedziałek i wtorek to przede wszystkim projekcje spektakli archiwalnych i współczesnych Teatru CHOREA. W środę i czwartek festiwalowa publiczność będzie miała możliwość zobaczyć „Eden. Baśń sceniczną w kilku obrazach” Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej CHOREI w reżyserii kolektywu twórczego – Janusza Adama Biedrzyckiego, Magdaleny Paszkiewicz, Wiktora Moraczewskiego oraz spektakl będący efektem pracy warsztatowej Najstarszej Dziecięcej Grupy Teatralnej CHOREI – „Zjem twój dżem”
w reżyserii Janusza Adama Biedrzyckiego i Anny Maszewskiej.


Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej www.retroperspektywy.com. Sprzedaż biletów oraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek prowadzona jest przez portal kicket.com oraz w biurze festiwalowym Teatru CHOREA.

Źródło:

Materiał nadesłany