EN

4.09.2020, 12:45 Wersja do druku

Łódź. Operator Paweł Edelman będzie miał swoją gwiazdę na Piotrkowskiej

Inne aktualności

Operator filmowy Paweł Edelman zostanie uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi w sobotę 12 września. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z autorem zdjęć m.in do "Pianisty" Romana Polańskiego.

Urodzony w Łodzi Edelman będzie kolejnym artystą, który dołączy do grona światowych sław kina i sztuki w Alei Gwiazd na najpopularniejszym łódzkim deptaku. Jak podkreślają inicjatorzy uhonorowania w ten sposób 62-letniego operatora, należy on do grona najbardziej cenionych polskich filmowców. Miał ogromny wkład w powstanie wielu filmów nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą.

Był m.in. autorem zdjęć do nominowanego do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej "Pianisty" Romana Polańskiego. Współpracował z najważniejszymi twórcami polskiego kina: Polańskim, Andrzejem Wajdą, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim, Jerzym Stuhrem i Markiem Kondratem.

Swoją karierę zaczynał od współpracy z Pasikowskim, z którym zrealizował etiudę "Z Galerii", a następnie "Krolla" będącym pełnometrażowym debiutem reżysera. Obaj twórcy zostali nagrodzeni statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później razem zrealizowali "Psy", na następnie "Psy 2. Ostatnia krew", "Słodko gorzki", "Demony wojny wg Goi" i "Operację Samum".

Z Wajdą współpracował przy "Nastazji", "Zemście", "Panu Tadeuszu", "Katyniu", "Tataraku", "Wałęsa. Człowiek z nadziei" i "Powidokach".

Jednak to sukces "Pianisty" przyniósł Edelmanowi rozgłos i sławę poza granicami kraju. Za zdjęcia do tego filmu otrzymał w 2003 roku Cezara - nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej oraz trzy znaczące nominacje: do Oscara, do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA). Edelman zrealizował z Polańskim także "Olivera Twista", "Autora widmo", "Rzeź", "Wenus w futrze", "Prawdziwą historię" oraz "Oficera i Szpiega" z kolejną nominacją do Cezara.

W 2005 roku Paweł Edelman został uhonorowany Hollywoodzką Nagrodą Filmową w kategorii "Operator roku". Otrzymał też Nagrodę za całokształt przyznawaną przez Europejską Federację Operatorów Filmowych, Nagrodę Marburger Kamerapreis dla wybitnego operatora filmowego przyznawaną przez Uniwersytet w Marburgu w Niemczech oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Gwiazda Edelmana została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach przedsięwzięcia Łódź Miasto Filmu UNESCO. Zostanie wmurowana w okolicach numeru 70. Jej odsłonięcie nastąpi w sobotę 12 września o godz. 13. Po uroczystości odbędzie się spotkanie z reżyserem w Clubie 77 przy Piotrkowskiej 77.

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa lata później.

Dotąd odsłonięto ponad 70 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję; aktorów - Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Leona Niemczyka i Tadeusza Łomnickiego oraz twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Piotra Hertla, Henryka Kuźniaka, a także operatorów, producentów, czy autora filmów animowanych Tomasza Bagińskiego.

Źródło:

PAP

Autor:

Bartłomiej Pawlak

Data publikacji oryginału:

04.09.2020