EN

31.12.2022, 10:45 Wersja do druku

Łódź. Muzyka w karnawałowym nastroju w filharmonii

Inne aktualności

Na początek nowego roku Filharmonia Łódzka proponuje skoczne rytmy i utwory w karnawałowym nastroju. Nie zabraknie muzyki tradycyjnej, jak i filmowej. Pisze Dariusz Pawłowski w „Dzienniku Łódzkim”.

Filharmonia Łódzka rozpocznie nadchodzący rok koncertem z okazji święta Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia od godz. 19. Podczas wieczoru melomani usłyszą concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Arcangela Corellego, Suitę orkiestrową D-dur Georga Philippa Telemanna, kantatę „Jauchzet Gott in allen Landen!” Johanna Sebastiana Bacha i fragmenty oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. Koncert poprowadzi dyrygentka i skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch.

A już w kolejne dni zabrzmi muzyka pobudzająca do zabawy i tańca. Energię prosto z Karpat przyniosą członkowie zespołu Vołosi 10 stycznia. Górale z Beskidu Śląskiego oraz muzycy klasyczni wspólnie tworzą nową wersję muzyki Karpat, podbarwioną elementami jazzowej improwizacji i rockowej energii. W Łodzi wykonają utwory z płyt „Volosi” i „Nomadism” oraz z nowego albumu.

3 lutego w filharmonii zagości Karen Edwards, amerykańska wokalistka i pianistka, wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy, która występowała m.in. z Tonym Bennettem, Prince’em i Steviem Wonderem. Artystka odznacza się niepowtarzalnym głosem i sceniczną charyzmą. Z zespołem jazzowym i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Agnieszki Nagórki wykona muzykę z filmów o Jamesie Bondzie.

Propozycja łódzkiej instytucji na walentynki (14 lutego) to gorące południowoamerykańskie rytmy utworów Astora Piazzolli i Arturo Márqueza, muzyka z jazzowej opery „Porgy and Bess” George’a Gerhwina, przedstawiającej miłosną historię ubogich mieszkańców amerykańskiego Charlestonu oraz ilustracyjne melodie „Karnawału zwierząt” Saint-Saënsa. A wszystko to w wykonaniu duetu fortepianowego, który tworzą dwaj bracia, Koreańczycy Hyuk i Hyo Lee. Znani publiczności z udziału w prestiżowych wydarzeniach pianistycznych, takich jak XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie czy Międzynarodowy Konkurs Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, aktywnie koncertują w Europie i na świecie.

Koncertowa mapa Polski na 2023 rok zapowiada się naprawdę obiecująco. Dość wspomnieć, że nasz kraj odwiedzą takie legendy ciężkich brzmień jak Rammstein czy Camel, a także wielkie nazwiska sceny…

Miłośników X muzy ucieszy koncert z muzyką filmową Krzesimira Dębskiego (17 lutego), który obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Dębski, uznany jazzman (jeden z dziesięciu najwybitniejszych skrzypków jazzowych na świecie według prestiżowego amerykańskiego pisma „Down Beat” w 1985 roku), kompozytor muzyki poważnej, kinomanom kojarzy się z muzyką do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury oraz produkcji hollywoodzkich. Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą kompozytora zagra m.in. muzykę z filmów „Ogniem i mieczem”, „Syberiada polska”, „W pustyni i puszczy”.

W ostatki (21 lutego) FŁ pożegna karnawał żywiołowymi rytmami hiszpańskimi i rumuńskimi. Przedstawi je duet fortepianowy: Ivan Shemchuk (II nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie) i Alina Andriuti. W programie m.in. utwory Maurice’a Ravela, Maurycego Moszkowskiego i George’a Enescu.

Z końcem listopada prezydent Łodzi rozwiązała umowę o pracę z Maciejem Łaskim, dyrektorem Łódzkiego Centrum Wydarzeń. W grudniu Łaski został powołany na stanowisko wiceprezesa Miejskiej Areny Kultury…

Krzesimir Dębski:

kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent, lider zespołu jazzowego String Connection. Studiował kompozycję i dyrygenturę w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Tworzy muzykę współczesną, filmową i jazzową, a także piosenki. Laureat wielu nagród, w tym Fryderyka za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem” oraz Grand Prix na KFPP w Opolu za utwór „Mrok”.

Tytuł oryginalny

Muzyka w karnawałowym nastroju w łódzkiej filharmonii

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

30.12.2022