EN

17.04.2021, 12:45 Wersja do druku

Łódź. Miasto wesprze finansowo 36 projektów z dziedziny kultury

Inne aktualności

Festiwale muzyczne i filmowe, koncerty, spektakle oraz działania edukacyjne znalazły się wśród 36 projektów zgłoszonych przez fundacje i stowarzyszenia, które uzyskają wsparcie w tegorocznym konkursie grantowym Miasta Łodzi.

Pełną listę 36 projektów, które magistrat wesprze finansowo, opublikowano na stronie Urzędu Miasta Łodzi.

"W tym roku powróci do wielbicieli kina festiwal Kamera Akcja, który osobiście bardzo cenię, a którego nie ma w spisie beneficjentów roku 2021. Festiwal ma podpisaną umowę dwuletnią, co zresztą jest ważnym elementem pewnej stabilności dla realizatorów tego wydarzenia. Powróci do nas jazz z najwyższej półki, gwarantowany przez Letnią Akademię Jazzu, szykuje się niezwykłe wydarzenie dla wielbicieli Mozarta, które ma w zanadrzu Polish Camerata, mamy przed sobą też festiwal fundacji +Równe szanse+, która pracuje wśród mieszkańców najbardziej potrzebujących wsparcia, także w dziedzinie kontaktu z kulturą" - podkreśliła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Wśród dofinansowanych propozycji stowarzyszeń i fundacji znalazły się kontynuacje kilku popularnych w poprzednich latach wydarzeń. Jednym z nich będzie Letnia Akademia Jazzu organizowana w Łodzi od 14 lat na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych. Koncertom jazzowym w wykonaniu największych gwiazd gatunku towarzyszą występy młodych muzyków, a także oryginalne warsztaty mistrzowskie. W odbywających się na przełomie lipca i sierpnia wydarzeniach bierze udział co roku kilkutysięczna publiczność. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się inne wydarzenie, które uzyskało dotację - XXIX Wielka Gala Jazzowa "Grand Prix Jazz Melomani 2020".

Na brak widzów nie narzekali do tej pory organizatorzy Letniego Festiwalu Filmowego "Polówka", istniejącego w przestrzeni Łodzi od 2008 roku. Głównym zadaniem imprezy jest przyciąganie łodzian na plenerowe pokazy ambitnych i wartościowych produkcji filmowych polskich i zagranicznych. Również w tym roku bezpłatne projekcje odbywać się będą w miejskich parkach i innych przestrzeniach publicznych.

Obok projektów muzycznych czy teatralnych - jak przedpremierowy pokaz spektaklu "Idiota" na podstawie tekstu Jordiego Casanovasa realizowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka czy wystawienie opery - baletu "Platée" J. Ph. Rameau z udziałem studentów i pedagogów Akademii Muzycznej i Szkoły Baletowej w Łodzi - dofinansowano te, których celem jest upamiętnienie ważnych postaci i dat z historii Łodzi.

Takim wydarzeniem będzie wystawa oraz minifestiwal performatywny poświęcone działalności Galerii Adres, którą Ewa Partum prowadziła w Łodzi w latach 1972-1977. Podobnie jak inne awangardowe projekty z tego okresu, m.in. Galeria Ślad i Galeria Wymiany, była to galeria domowa - twórcy gościli widzów, miłośników sztuki eksperymentalnej we własnych mieszkaniach. Z Galerią Adres przez lata związani byli m.in. Krzysztof Wodiczko, Zbigniew Warpechowski, Dick Higgins, Richard Kostelanetz, Jochen Gerz, Endre Tót, Ben Vautier, Eric Andersen.

Poza tym dzięki grantom powstaną film i mobilny przewodnik po Łodzi, cykl spacerów sensorycznych po łódzkich parkach, warsztaty architektoniczne dla dzieci, międzynarodowy festiwal tanga, konferencja filmoznawcza na temat animacji i wiele innych imprez, warsztatów, festiwali czy wystaw zaplanowanych z myślą o odbiorcach w każdym wieku.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne