EN
4.06.2022, 08:15 Wersja do druku

Łódź. Konkurs na rezydentów Szklarni - Inkubatora Teatralnego

15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i premiera na profesjonalnej scenie – na to wszystko mogą liczyć indywidualni twórcy i grupy teatralne z regionu łódzkiego, którzy zgłoszą się do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” łódzkiej Fabryki Sztuki. Na początek wystarczy prezentacja swojego zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Nabór właśnie się zaczął i potrwa do 3 lipca.

fot. mat. organizatora

To już druga edycja konkursu w ramach realizowanego przez Fabrykę Sztuki programu Przestrzenie Sztuki.

Konkurs adresujemy do niezależnych twórców i grup teatru niezależnego z Łodzi i regionu łódzkiego potrzebujących wsparcia w stworzeniu autorskiego projektu teatralnego: spektaklu lub performensu –mówiMaciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki. – Liczy się pomysł i artystyczna energia tworzenia – podkreśla.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze trzech rezydentów, którzy w okresie od września do grudnia będą mieli możliwość zrealizowania własnego projektu, przy wsparciu zespołu Fabryki Sztuki oraz Teatru CHOREA.

Poziom zeszłorocznej edycji był bardzo wysoki, a efekty pracy rezydentów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Wiktor Moraczewski, kurator projektu – Właśnie dlatego postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Zależy nam na wspieraniu niezależnych artystów. Chcemy otoczyć ich profesjonalną opieką i udostępnić im miejsce do pracy oraz prezentacji swoich projektów.

W pierwszej edycji konkursu komisja zarekomendowała 6 projektów, spośród których wybrano finałową trójkę – Teatr Fraktal, Teatr Szklarnia i Drama Club. Efektem kilkumiesięcznej rezydencji były spektakle pokazywane szerokiej publiczności oraz dobrze przyjęte przez krytyków. Teatr Fraktal zrealizował spektakl Frida la Vida! inspirowany życiem Fridy Kahlo. Z kolei Teatr Szklarnia przygotował międzypokoleniowy, kobiecy projekt EtnoTechno. Finalistami ubiegłorocznej edycji konkursu byli też członkowie koła teatralnego działającego przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego. Drama Club stworzył projekt miękkie formy, inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz.

Mieliśmy poczucie, że dzięki wsparciu Fabryki Sztuki i Teatru CHOREA mogliśmy stworzyć coś, co jest nie tylko dodatkiem do szkolnych uroczystości, jak było do tej pory, ale jest namacalnym i długotrwałym efektem naszej pracy – mówi Helena Sej, reżyserka spektaklu miękkie formy.A dzięki zaoferowanym warsztatom teatralnym i scenograficznym, grupa wzbogaciła się o nowe umiejętności, które na pewno wykorzystamy przy kolejnych realizacjach.

Konkurs, wzorem poprzedniej edycji, składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to ocena wniosków, a drugi rozmowa na żywo o merytoryce i planie realizacji projektu. Finaliści oprócz wsparcia finansowego otrzymają także pakiet warsztatów oraz szkoleń, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zwycięskie projekty będą mogły liczyć także na trailer lub plakat projektu oraz pełną dokumentację fotograficzną i wideo pokazu pracy, która ma ułatwić dalszą dystrybucję projektu. Oceny dokona komisja konkursowa, w skład której wchodzą kurator projektu Wiktor Moraczewski, koordynatorka ds. finansowych Justyna Kasprzyk, Jadwiga Grabowska (Majewska) pełnomocnik dyrektora Instytut Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ds. projektu Przestrzenie Sztuki, Natalia Perek – ubiegłoroczna rezydentka, przedstawicielka łódzkiego Teatru Szklarnia, wykładowczyni w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ Irena Lewkowicz oraz Łukasz Urbaniak prowadzący łódzkie wydawnictwo Officyna. W drugim etapie konkursu do obrad komisji dołączy Prezes Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA – Tomasz Rodowicz.

Aby zgłosić się do konkursu należy wypełnić prosty formularz konkursowy – https://forms.gle/Sh1ukeQ9qLJM1Y4e6 do 3 lipca do godziny 23:59. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie Fabryki Sztuki: http://www.fabrykasztuki.org

***

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi

Partner: Teatr CHOREA

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki”. Projekt „Przestrzenie Sztuki” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany