Czy jest miejsce na Sztukę, na Teatr, gdy docierają do nas straszne wiadomości? Gdy żyjemy niepewni o przyszłość? Odpowiadamy: Tak! Zapraszamy na 40. Festiwal Szkół Teatralnych.
Święto młodego teatru samo już jest w kwiecie wieku. A to oznacza, że znamy gorycz życia i wiemy, jak ją przezwyciężyć. Pierwsza edycja FST pojawiła się wbrew smutkowi stanu wojennego. Wydawało się wówczas, że to koniec społecznych nadziei, że złowroga polityczna potęga stłumi nasze marzenia. I co? Wygraliśmy naszą wolność. Wygraliśmy, bo nie zrezygnowaliśmy z GRY na deskach scenicznych i na koncertach. Uwierzmy znów w naszą Sztukę i naszą sprawczość. Wyobraźmy sobie świat, w którym chcemy żyć, Wy GRAJ My go!
W dniach 9-15 maja 2022 młodzi adepci polskich szkół teatralnych będą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, dzielić z innymi swoją wrażliwością.
Po pandemii wracamy do majowych terminów. Bo wiosna uczy nas, że życie zawsze się odnawia. Ufamy wiosennej zieleni i rozkwitającym artystycznym talentom. Was także do tego namawiamy: razem czerpmy ze sztuki nadzieję, której tak bardzo teraz potrzebujemy.
Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 14 spektakli konkursowych z Akademii Teatralnej w Warszawie i Filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Filii w Bytomiu oraz oczywiście Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi!
Najbardziej poruszające z nich zostaną nagrodzone. O tym kogo warto wyróżnić zadecyduje jury w składzie: Katarzyna Herman, Łukasz Simlat, Justyna Wasilewska, Robert Więckiewicz i Mariola Wiśniewska.
Na spektakle dyplomowe zapraszamy do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i do naszego Teatru Studyjnego w Łodzi. Chcemy, by jubileusz mogło z nami świętować jak najwięcej widzów, dlatego spektakle będą dostępne także online na stronie 40.FST. Na żywo i w internetach będzie można również śledzić dyskusje w ramach Klubu Festiwalowego, prowadzonego przez młodych krytyków. To już tradycja naszego festiwalu, która dowodzi, że spojrzenie teoretyka może stać się pomostem między twórcami, a odbiorcami. Zachętą do pogłębionej rozmowy.
Warto celebrować to święto młodego teatru. Festiwal otworzy impreza w duchu ZERO WASTE. Nie marnujmy czasu, nie marnujmy naszego potencjału, nie marnujmy doświadczeń. Każda chwila jest cenna i niepowtarzalna. Wielkie zmiany składają się z indywidualnych decyzji.
Zakończenie festiwalu uświetni koncert NIESPODZIANKA pt. "CZYSTA ENERGIA". Wszystkie skojarzenia dozwolone. Co chcielibyście oczyścić? Powietrze wokół? Międzyludzkie relacje? Medialne przekazy? Instytucje? Przyjdźcie i wysyłajcie w eter swoje dobre energie. Niech muzyka kończąca festiwal, okaże się odświeżającym, wiosennym początkiem.
W ramach imprez towarzyszących zapraszamy na spotkania z artystami, warsztaty oraz cykl kinowych pokazów "Laureaci FST na Wielkim Ekranie".
Wypatrujcie relacji i newsów na www, IG i FB FST, na stronach www i w mediach społecznościowych Szkoły Filmowej w Łodzi i Teatru Studyjnego w Łodzi. Komentujcie, dzielcie się swoimi wrażeniami. Dyskutujcie, a nawet twórczo spierajcie. Sztuka jest przestrzenią wolności. Korzystajcie z niej. Świętujcie ją razem z nami!
ORGANIZATOR:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
WSPÓŁORGANIZATOR:
Teatr Studyjny w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
FESTIWAL DOFINANSOWANO ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
PATRONAT HONOROWY nad wydarzeniem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremier, prof. dr hab. Piotr Gliński
Wojewoda Łódzki, Tobiasz Bocheński
Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber
Prezydent Miasta Łodzi, Hanna Zdanowska
PARTNERZY:
Urząd Miasta Łodzi ŁÓDŹ KREUJE, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, TOYA, Opus Film, Związek Zawodowy Aktorów Polskich ZZAP, Uniwersytet Łódzki, Muzeum Kinematografii,
Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Niebostan
PATRONATY MEDIALNE:
TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, AMS, TVP3 Łódź, Radio Łódź, TV Toya, TEATR, E-teatr, Teatralny.pl, Dziennik Teatralny, Chodźże do teatru, DOMAGAŁAsięKULTURY