EN

12.08.2021, 17:16 Wersja do druku

Łódź. Gliński: Przestrzenie Sztuki się sprawdziły, niech się rozwijają

Przestrzenie Sztuki się sprawdziły, niech się rozwijają - podsumował pilotażowy rok działalności tego programu minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że do tej pory udało się zrealizować 800 przedsięwzięć z dziedziny teatru i tańca. W tym roku na program zostanie przeznaczone 5 mln zł.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Szef resortu kultury o pierwszym roku funkcjonowania Przestrzeni Sztuki mówił w czwartek podczas konferencji prasowej w Fabryce Sztuki w Łodzi. To realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu projekt upowszechniający teatr i taniec.

W jego ramach w siedmiu miastach – Katowicach, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze - powstały interdyscyplinarne centra kultury, w których realizowane są prezentacje spektakli, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów oraz rezydencje twórcze.

Jak podkreślił Gliński, była to odpowiedź państwa na realizację artystyczną głównie freelancerów. "Z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym wymyśliliśmy Przestrzenie Sztuki. Finansujemy z budżetu centralnego miejsca, w których ludzie mogą na zasadzie konkursu realizować swoje różnego typu projekty w dziedzinie teatru i tańca" – wyjaśnił.

Jak mówił wicepremier, w ubiegłym roku na ten cel przeznaczono ok. 1,5 mln zł. Za tę kwotę zrealizowano 800 przedsięwzięć.

"To jest imponujące. W związku z tym kontynuujemy w tym roku ten projekt. Przeznaczyliśmy już na niego 5 mln zł. Przestrzenie Sztuki się sprawdziły, niech one kwitną. Budżet centralny jest po to, aby rozwijać polską kulturę i stwarzać właśnie takie przestrzenie sztuki dla artystów. To dla nas wielka satysfakcja" – zaznaczył Gliński.

Zastępca dyrektora Narodowego Instytut Muzyki i Tańca Aleksandra Dziurosz podkreśliła, że taniec za sprawą mądrych decyzji ministerstwa przeżywa obecnie swój renesans. "W ubiegłym roku mieliśmy 81 tys. odbiorców, co szczególnie w covidowej aurze jest bardzo dużą liczbą. Tylko w tym roku odbyło się już 305 wydarzeń, w których zaangażowanych było 750 artystów we wszystkich ośrodkach. W końcu mamy dostęp do infrastruktury, bo wcześniej mieliśmy pomysły twórcze, ale nie mieliśmy tego fizycznego gruntu do pracy" – wyjaśniła.

Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego dodał natomiast, że Przestrzenie Sztuki wpisują się w misję upowszechniania sztuki teatru. "Mam nadzieję, że jeśli ten program zostanie zrealizowany to ta przestrzeń sztuki obejmie całą Polskę" – podkreślił.

Obecnie w ramach Przestrzeni Sztuki działa dziesięciu operatorów. W tym roku dołączyła do nich łódzka Fabryka Sztuki w dziedzinie teatru oraz Białystok.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne