EN

18.11.2020, 14:12 Wersja do druku

Łódź. Fiedorczuk, Rudzka i Nowicki nominowani do Nagrody Literackiej im. Tuwima

Inne aktualności

Julia Fiedorczuk, Wojciech Nowicki i Zyta Rudzka zostali nominowani do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tym roku nazwisko laureatki lub laureata przyznawanego przez Dom Literatury w Łodzi wyróżnienia zostanie ogłoszone podczas gali zaplanowanej na 13 grudnia.

Ufundowana przez łódzki magistrat nagroda w wysokości 50 tys. zł zostanie wręczona po raz ósmy. Wyróżnienie nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Jak poinformowała w środę PAP Marta Zdanowska z Domu Literatury w Łodzi, w tym roku wśród nominowanych znalazło się troje pisarzy: Julia Fiedorczuk, Wojciech Nowicki i Zyta Rudzka.

Fiedorczuk jest autorką zbiorów opowiadań "Poranek Marii" i "Bliskie kraje", powieści "Biała Ofelia", "Nieważkość", za którą otrzymała nominację do Nike 2016 i wydanego w 2020 roku "Pod słońcem". Opublikowała także sześć tomów wierszy; za ostatni z nich pt. "Psalmy" otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

Nowicki to autor dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: "Dno oka", który znalazł się w finale Nike 2011 oraz "Odbicie". W 2014 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za tom "Salki".

Rudzka to także laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za powieść "Krótka wymiana ognia", która znalazła się w finale Nike 2019. Jest autorką powieści "Białe klisze", "Uczty i głody", "Pałac Cezarów", "Ślicznotka doktora Josefa" oraz wydanej w 2020 roku "Tkanki miękkie".

Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: Maciej Świerkocki (przewodniczący), Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś, Maciej Robert (sekretarz).

Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone podczas zaplanowanej na 13 grudnia gali, którą tym razem będzie można oglądać na facebookowym profilu Domu Literatury w Łodzi. Gala jest częścią festiwalu literackiego "Puls literatury", który odbędzie się w Łodzi w dniach 3-15 grudnia.

Wcześniej Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima otrzymali: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak i Małgorzata Szejnert.

Źródło:

PAP

Autor:

Bartłomiej Pawlak

Data publikacji oryginału:

18.11.2020