Nowy spektakl Teatru Kamila Maćkowiaka, który część łódzkiej publiczności miała okazję poznać już na sześciu darmowych pokazach w 2022 roku, to wstrząsająca historia homoseksualisty, skazanego na mocy paragrafu 175 za kontakty seksualne z osobą tej samej płci najpierw na więzienie, a później pięć lat obozu koncentracyjnego.
Inspiracją do powstania spektaklu jest głośna książka Heinza Hegera „Mężczyźni z różowym trójkątem”, która przełamała tabu ofiar homoseksualnych w czasie II wojny światowej. Osoby nieheteronormatywne to jedna z grup zapomnianych ofiar nazizmu, prześladowanych w Trzeciej Rzeszy, których przez lata nie upamiętniono.
Monodram Kamila Maćkowiaka to zapis 5 lat życia bohatera, spędzonych w kilku obozach koncentracyjnych na blokach dla osób homoseksualnych, oznaczonych różowym trójkątem. Na potrzeby przesłania spektaklu dopisany został finał opowieści, który ukazuje niebezpieczne procesy odradzania się demonów w każdym człowieku, kiedy świat gubi się w szaleństwie. Jak powiedział Marian Turski: „Obojętność może doprowadzić do tego, że na was, na waszych potomków, jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Teatr Kamila Maćkowiaka pragnie podkreślić w sposób bezkompromisowy, że procesy, które doprowadziły do powstania planu eksterminacji homoseksualistów są we współczesnym świecie boleśnie żywe.
Po sześciu darmowych pokazach „Mężczyzny z różowym trójkątem”, które zostały zaprezentowane łódzkim widzom w zeszłym roku, Teatr Kamila Maćkowiaka postanowił włączyć ten tytuł na stałe do swojego repertuaru. Olbrzymie zainteresowanie widzów i mocny odbiór, z jakim spotkał się spektakl, utwierdziły jego twórców w przekonaniu o istotności podejmowania tego bolesnego i niezwykle ważnego tematu na scenie. Na kolejne pokazy „Mężczyzny z różowym trójkątem” Teatr Kamila Maćkowiaka zaprasza już 21 i 22 kwietnia (19:00). Bilety są dostępne na stronie www.teatrmackowiaka.pl.
UWAGA! Spektakl dla widzów o mocnych nerwach.
Premiera: 18 i 19 lutego 2023
Czas trwania: 85 minut
Ograniczenia: 18+
Scenariusz: Kamil Maćkowiak
Reżyseria: Kamil Maćkowiak
Wykonanie: Kamil Maćkowiak
Scenografia: Waldemar Zawodziński
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Łodzi.