EN
23.05.2022, 14:07 Wersja do druku

Łódź. Dzień Matki w Teatrze Małym z premierą

Premiera sztuki „Pan Tom buduje dom" wg Stefana Themersona w Teatrze Małym 26 maja. Reżyseruje Mariusz Pogonowski.

fot. mat. teatru

Stefan Themerson - polski prozaik, poeta i eseista urodzony w 1910 roku w Płocku, zmarły w 1988 roku w Londynie. Jest mi bardzo bliski, bo w 2011 roku organizowałem już czytanie "Wyspy Hobsona" w ramach działań płockiego Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Pomyślałem, że to znakomity pomysł i wspaniała okazja, by premiera spektaklu PAN TOM BUDUJE DOM  odbyła się w ramach "themersonowskiego" festiwalu, odbywającego się od wielu lat w rodzinnym mieście autora. Wtedy współpracowałem z Joanną Stanowską i Anną Kaźmierowską. Dziewczyny przyjeżdżały do Płocka i prowadziły zajęcia z młodzieżą. Organizowaliśmy Festiwal Płockich Szkół Teatralnych. Taka żartobliwa nazwa, bo przecież w Płocku nie ma szkół teatralnych. Pan Tom Buduje Dom" okazał się niezwykłym wydarzeniem i kochanym spektaklem. Dzięki doświadczeniu dziewczyn, które są lalkarkami po białostockiej szkole, wykorzystaliśmy w spektaklu lalki cieniowe i teatr przedmiotu.  

Muzykę przygotował Krzysztof Misiak. Cóż, były pochwały, ale największą nagrodą była uwaga i zaangażowanie dzieci. Tekst Themersona nazywa i klasyfikuje nasz świat w sposób przejrzysty i prosty, jest dowcipny, miły i elegancki. Nuta wprowadzonej groteski i surrealizmu, którym był podszyty Themerson, daje możliwość uwrażliwiania dzieci i młodzieży. Ten uroczy tekst i ta malutka realizacja, operująca różnymi środkami wyrazu, pozostała w mojej głowie jako coś cennego.

Dlatego teraz do PAN TOM BUDUJE DOM wracam w niewielkim Teatrze Małym w Łodzi, ulegając namowom Mariusza Pilawskiego - szefa tej łódzkiej sceny, który   zobaczył moją nowszą realizację spektaklu PAN TOM BUDUJE DOM w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Dzieci będą mogły przyjść z rodzicami na edukacyjną  bajkę - grzeczną, inteligentną i kochaną. Cóż możecie sami sprawdzić i wpaść do teatru po atrakcyjną przygodę i zabawną historię.  

Acha, załóżcie, proszę kaski ponieważ będziecie na budowie :)

Mariusz Pogonowski - aktor Teatru Dramatycznego w Płocku, reżyser, tekst do programu spektaklu PAN TOM BUDUJE DOM

Źródło:

Materiał nadesłany