Logo
Aktualności

Łódź. „Doktor Bączek a sprawa żydowska”, siódme spotkanie z cyklu „Pro-rok Słonimskiego”

21.11.2025, 11:10 Wersja do druku

W Roku Antoniego Słonimskiego Teatr Powszechny w Łodzi ponownie zaprasza do świata autora, którego twórczość – pełna humoru, ostrej ironii i śmiałych sądów – wciąż prowokuje do rozmowy. 

fot. Edward Głowacki

Tym razem centrum uwagi stanie się jeden z najbardziej złożonych i dyskutowanych aspektów jego pisarstwa: relacja Słonimskiego z własnymi żydowskimi korzeniami oraz jego bezkompromisowe spojrzenie na „kwestię żydowską” w Polsce. 

Siódme spotkanie z cyklu „Pro-rok Słonimskiego”, zatytułowane „Doktor Bączek a sprawa żydowska”, odbędzie się w niedzielę 23 listopada o 14:00 w Pieter Smit Theater Rock Polska przy ul. Nowogrodzkiej 2b. 

Do realizacji cyklu dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska zaprosiła kuratorki: dr Magdalenę Lachman, dr Magdalenę Piotrowską-Grot oraz prof. IBL PAN Beatę Śniecikowską.

Fragmenty utworów Antoniego Słonimskiego usłyszymy w interpretacji aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi – Małgorzaty Goździk i Jakuba Kryształa.  

Kuratorki cyklu o najbliższym spotkaniu:

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Pro-rok Słonimskiego”. Tym razem weźmiemy pod lupę niejednoznaczny stosunek pisarza do narodu, z którego wywodzili się jego przodkowie. Słonimski nie ukrywał swoich żydowskich korzeni, ale też nie nadawał im przesadnego znaczenia. Lubił żartować, że „wszystko ma na sobie angielskie, tylko mordę żydowską”.

Autor Mętnych łbów potrafił patrzeć krytycznie na społeczeństwo, w którym żył.  Pisał o wadach „swojego narodu żydowskiego” z tą samą szczerością, z jaką piętnował polskie przywary. Potępiał antysemityzm – nazywając go „głupim, niesprawiedliwym i geszefciarskim” – a jednocześnie domagał się od Żydów samokrytyki i odwagi w myśleniu o własnych przewinach.

Słonimski sprzeciwiał się wszelkim przejawom nienawiści, sam jednak bywał oskarżany o… antysemityzm. To paradoks, który najlepiej oddaje jego niezależność i obrazuje, jak wielkie kontrowersje wciąż może wywoływać jego pisarstwo. Przyjrzymy się zatem Słonimskiemu i „kwestii żydowskiej” z tą samą bezkompromisowością, z jaką on pisał zarówno o Żydach, jak i o endekach.

Bilety na spotkania z cyklu kosztują symboliczną złotówkę. Liczba miejsc jest ograniczona - miejsca rezerwować można w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi (tel.: 42 633 50 36,
e-mail: [email protected]).
 

Więcej o cyklu: powszechny.pl

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/dKOiCz1zM

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także