EN

16.09.2022, 11:20 Wersja do druku

Łódź. „Ballady i romanse" przeczytane na nowo. Teatr Pinokio z odświeżoną klasyką i nowymi tekstami

Teatr Pinokio doczekał się chwili, że Gabriel Gietzky, dotychczas pełniący obowiązki dyrektora sceny, otrzymał wraz z nowym sezonem pięcioletni kontrakt nabycie dyrektorem w pełnym wymiarze.

fot. mat. teatru

Można więc już swobodniej planować, dlatego Gabriel Gietzky przygotowuje na 22 października łódzką premierę spektaklu „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - to koprodukcja ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum, dlatego przedstawienie zobaczą wcześniej widzowie w Katowicach. Reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na „Romantyczność", „Świteziankę", „Lilie" czy „Rybkę" nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. To perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę. W obsadzie znaleźli się: Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba, Bartosz Socha/Natalia Wieciech, Łukasz Batko.

Kolejną premierą „Pinokia" jest „Wojnokraka" Magdaleny Drab, w reżyserii Grzegorza Grecasa. Ma to być teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą.

W nowym sezonie „Pinokio" niezmiennie będzie też prowadził liczne działania edukacyjne oraz międzyinstytucjonalne projekty.

Tytuł oryginalny

„Ballady i romanse" przeczytane na nowo

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 216

Wątki tematyczne