EN

27.07.2021, 15:04 Wersja do druku

Łódź. Aleksander Tansman bohaterem wystawy online

Inne aktualności

"Aleksander Tansman – łodzianin, kompozytor, artysta” to tytuł wystawy online przygotowanej z okazji 598. urodzin Łodzi przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Piłsudskiego. Prezentuje ona część zbiorów książnicy dotyczących Tansmana, m.in. wydawnictwa muzyczne i archiwalne artykuły.


"W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi znajdziemy wydawnictwa książkowe, nuty, płyty CD oraz artykuły z czasopism poświęcone wybitnemu łodzianinowi, umożliwiające zapoznanie się z twórczością oraz sylwetką artysty. Wybrane z nich pozycje można obecnie oglądać online na wystawie przygotowanej z okazji 598. urodzin Łodzi" - poinformowała PAP specjalista ds. promocji Biblioteki im. Piłsudskiego Jolanta Zwierzyńska.

Pod adresem http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-tansman/ znajdziemy dwie prezentacje - jedną zawierającą płyty, nuty i książki poświęcone Tansmanowi i drugą, na którą złożyły się związane z jego życiem i twórczością archiwalne artykuły z czasopism z lat 1926-86.

Aleksander Tansman to polski kompozytor pochodzenia żydowskiego, który urodził się 11 czerwca 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową.

Jak podkreśliła autorka wystawy Aleksandra Sołtysiak z Działu Zbiorów Audiowizualnych, Tansman odniósł światowy sukces, a jego muzyką zachwycali się m. in. George Gershwin i księżniczka Bawarii, królowa Belgów Elżbieta Gabriela Bawarska. Przyjaźnił się z Charliem Chaplinem, Igorem Strawińskim, Arturem Rubinsteinem i Julianem Tuwimem.

W latach 1932-33 odbył tournée koncertowe dookoła świata - od Warszawy, przez USA, Japonię, Chiny, Honkong, Filipiny, Singapur, Indonezję, Malaje, Cejlon, Indie, Egipt. W Tokio przyjął go cesarz Hirohito, w Bombaju był prywatnym gościem Mahatmy Gandhiego. W 1945 roku jako pierwszy polski kompozytor wyróżniony został przez hollywoodzką Akademię Filmową w kategorii "original music" za muzykę do filmu "Paris Underground", która nominowana została do Oskara. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.

Źródło:

PAP