Po emocjonującym otwarciu i tygodniu wypełnionym wydarzeniami Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy nie zwalnia tempa. W weekend zakończenia ma dla publiczności spektakle, koncert i imprezę.
– Tegoroczna edycja Retroperspektywy jest dla nas wyjątkowa pod wieloma względami. Jubileusz dwudziestolecia naszego teatru stał się okazją do refleksji nad dotychczasową drogą, którą przebyliśmy, a jednocześnie otworzył przed nami nowe perspektywy. W ciągu tych 10 dni mamy przyjemność gościć twórców z różnych zakątków świata, którzy swoimi projektami wnoszą świeże spojrzenie na współczesny teatr – mówi Tomasz Rodowicz. – Wszystkie wydarzenia są dowodem na to, że teatr nadal ma moc zmieniania rzeczywistości, poruszania najgłębszych emocji i budowania mostów między różnymi światami. Retroperspektywy od zawsze były świętem spotkań – zarówno tych na scenie, jak i poza nią. Każdy spektakl, każda dyskusja i każde spotkanie z widzami przypominają nam, jak ważna jest wspólnota w sztuce i w życiu – podkreśla.
Festiwalowy weekend na Tymienieckiego 3 otworzy w piątek Najmłodsza Dziecięca Grupa Teatralna CHOREI spektaklem „Sceny z życia plam”. Przedstawienie choreicznej grupy jest zaproszeniem do dziecięcej krainy wartości i wyobraźni. Historie plam są jak one same – dowolne, niespodziewane, spontaniczne, zaskakujące, nieprzewidywalne i o dziwnych kształtach.
W piątkowym programie festiwalu znalazł się również spektakl „Very Sad” duetu chorograficzno-dramtarurgiczno-reżyserskiego – Gruba i Głupa, zawiązanego w 2023 roku przez Dominikę Knapik i Patrycję Kowańską. Twórczynie zapraszają widzów do podróży w głąb ich ciał, nękanych rozmaitymi przypadłościami zdrowia fizycznego i psychicznego. Biorąc za punkt wyjścia „Winterreise” Schuberta, artystki opowiadają o tych bardziej i mniej wstydliwych skutkach przepracowania i naturalnego procesu starzenia się.
Wieczorem na muzycznej scenie festiwalu wystąpi Magda Kuraś Quintet. Koncert „Tryptyk Biłgorajski” jest zaproszeniem do podróży przez tradycje muzyczne południowo-wschodniej Polski.
W sobotę poszukiwania nadziei w przebudzeniu podejmie się Grupa Performatywna Chłopaki. Ich spektakl „Teraz wiesz, jak się czuję / spektakl o czułej męskości” jest opowieścią o relacjach między mężczyznami oraz wyrazem ich doświadczeń jako chłopaków żyjących w Polsce.
Również w sobotę międzynarodowa niezależna grupa z Czech – Teatr Divadlo Continuo zabierze nas w teatralną podróż do nowego świata. W „Hic Sunt Dracones” Pavla Štourača, części ludzkiego ciała, przedmioty i materiały łączą się, tworząc niewyobrażalne krajobrazy, istoty i historie. Nie jest to jednak podróż w odległe regiony czy fantastyczne utopie, ale w głąb własnych umysłów i ukrytych zakamarków duszy.
Sobotni wieczór z Retroperspektywami zakończy impreza. Sety dj-skie grane przez The Very Polish Cut Outs, będą obfitowały w nieoczywistą selekcję polskiej i wschodnioeuropejskiej muzyki, na którą składają się przykurzone oryginalne nagrania z minionych lat, wszelakiej maści edity i remixy z przepastnego katalogu wytwórni oraz współczesna muzyka taneczna disco i house.
W niedzielne popołudnie będzie można zobaczyć familijny spektakl „Zwierzęta maszyny” w reż. Michała Jóźwika. Opowieść o historii zwierząt połączonych ze sprzętem gospodarstwa domowego zarówno pod względem wizualnym, jak i psychologicznym jest głównym tematem spektaklu Starszej Dziecięcej Grupy Teatralnej CHOREA.
Tegoroczny festiwal zamknie polsko-niemiecka produkcja „EINE WINTERREISE/ ZIMOWA PODRÓŻ. Schubert/ Müller/ Baczyński” w reżyserii wybitnego polskiego śpiewaka operowego – Łukasza Koniecznego. W tym wielopoziomowym projekcie w 24 obrazach/ scenach/ pieśniach, oniryzm poezji Baczyńskiego współgra z dualizmem przestrzennym kompozycji Schuberta oraz koresponduje z muzyczną grą na granicy jawy i snu w utworach Müllera z cyklu „Winterreise”. To opowieść o przechodzeniu do innego wymiaru, czy to z powodu zmęczenia, snu, wspomnień, lęków, czy śmierci.
Szczegółowy program wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej www.retroperspektywy.com. Sprzedaż biletów oraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek prowadzona jest przez portal kicket.com oraz w biurze festiwalowym Teatru CHOREA.