W Wilnie, w Kolonii Wileńskiej, na domu, w którym mieszkał Tadeusz Konwicki - polski prozaik, scenarzysta i reżyser - w niedzielę odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci znanego wilnianina, a w przyszłym roku 100. rocznica jego urodzin.
Na tablicy umieszczonej przy ulicy Dolnej 22 widniej portret pisarza i słowa zapisane po litewsku i polsku: „W tym domu mieszkał Tadeusz Konwicki (1926-2015) — polski prozaik, scenarzysta i reżyser, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu "Za Zasługi dla Litwy".
Kolor portretu pisarza na tablicy jest zielony. Nawiązuje to do opisywanego przez Konwickiego "zielonego drewnianego domu", w którym mieszkał oraz do opisywanej przez niego wileńskiej przyrody. Projekt tablicy został uzgodniony z mieszkającą w Polsce córka Konwickiego, Marią.
Odsłonięcie tablicy to inicjatywa Wspólnoty Mieszkańców Kolonii Wileńskiej. "Jest to element popularyzacji pisarza, który nie jest na Litwie powszechnie znany, ale też elementem integrującym mieszkańców naszej dzielnicy, przypominającym jej historię, faktu, że mieszkali tu znani ludzie" – powiedziała w rozmowie z PAP Dalia Ivanauskaite-Sabale, członek Rady Wspólnoty Mieszkańców Kolonii Wileńskiej.
Założona na początku XX wieku Kolonia Wileńska jako miasto-ogród, gdzie swoje domy budowali kolejarze, opisana przez Konwickiego w powieści "Kronika wypadków miłosnych", dziś jest dynamicznie rozwijającą się stołeczną dzielnicą domów jednorodzinnych, kwartałów "domów-bliźniaków".
"Chcemy pokazać naszym mieszkańcom, społeczności wielonarodowej, że to miejsce ma swoją historię, która ma nas konsolidować. Chcemy zachować historię dla naszych dzieci, pokazać, że nie mieszkamy w pustym miejscu" – podkreśliła Ivanauskaite-Sabale.
W planach Wspólnoty Mieszkańców Kolonii Wileńskiej jest kontynuacja działań przybliżających osobę Konwickiego, ale też innych znanych osób mieszkających niegdyś w tej dzielnicy. Została już tu upamiętniana m.in. Zofia Gulewicz - rodowita warszawianka, wychowanka warszawskiej szkoły baletowej, legendarna choreograf najstarszego polskiego zespołu ludowego "Wilia", obchodzącego w tym roku 80-lecie założenia. Przy ulicy Z. Gulewicz została umieszczona tablica informacyjna. "Teraz, kiedy wiemy, że to była baletnica, tancerka, choreograf, dużo przyjemniej mieszkać przy tej ulicy" – mówiła Ivanauskaite-Sabale.
Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 roku w Nowej Wilejce, która jest dziś częścią Wilna i znajduje się niedaleko Kolonii Wileńskiej, w której później zamieszkał pisarz. Przed II wojną światową Konwicki uczył się w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. Był też żołnierzem Armii Krajowej.
W ramach niedzielnych uroczystości odsłonięcia tablicy została m.in. odprawiona msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Kolonii Wileńskiej oraz zorganizowano zwiedzanie grobów na cmentarzu w Kolonii Wileńskiej, gdzie znajduje się też kwatera żołnierzy AK.