EN

1.09.2022, 11:38 Wersja do druku

List pożegnalny dyrektora Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy Tadeusza Słobodzianka

Szanowni Państwo!

Drodzy Przyjaciele!

Teatr Dramatyczny stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy i nie tylko. Nie byłoby to możliwe bez Zespołu, który udało nam się stworzyć i bez Państwa – Widzów. Po 10-ciu latach mojej dyrekcji, przyszedł czas na podsumowanie i podziękowania. 

Kiedy obejmowałem dyrekcję Teatru Dramatycznego obiecałem, że stworzę miejsce, w którym zadomowi się widz doceniający na najwyższym poziomie zrobiony teatr środka. Marzyłem o teatrze, który podejmie z widzami dialog o kondycji współczesnego człowieka i stworzy przestrzeń do rozmowy z wielopokoleniową widownią. Starałem się, aby Teatr Dramatyczny stał ponad podziałami, był miejscem dla widzów różnych pokoleń, gustów i orientacji politycznych. Pragnąłem stworzyć teatr mądry i dający do myślenia, który jednocześnie bawi. Wiem, że ten plan się udał, ilekroć patrzę na pełne widownie w Teatrze Dramatycznym i czytam Państwa pozytywne opinie o spektaklach. Dziękuję, to dla mnie największa nagroda!

Dziękuję także krytykom, których recenzje czytałem z zainteresowaniem i nawet jeśli się z nimi nie zgadzałem – zawsze starałem się wyciągnąć z nich wnioski. Bardzo ważne dla mnie było to, że są Państwo ciekawi, co u nas się dzieje, że tworzymy przestrzeń nie tylko do zachwytów, ale i do sporów. 

Moim celem było też zbudowanie różnorodnego zespołu aktorskiego, w którym pracują zarówno przedstawiciele młodego pokolenia, jak i aktorzy, których nazwiska są legendami. Zespół gotowy na realizację bardzo zróżnicowanych artystycznych wyzwań. Pracowaliśmy, by spektakle Was inspirowały, a kreacje aktorskie zachwycały. I to się udało.

Te 10 lat to także wiele zmian w przestrzeni teatralnej. Zależało mi na tym, by Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy była dla Państwa przyjazny, jasny i czysty. Przeprowadziliśmy wiele remontów, w tym widowni i Małej Sceny. Mam nadzieję, że pozwalało to Państwu na każdym kroku czuć się w teatrze komfortowo. 

W teatrze, którym kierowałem nigdy nie było stagnacji. Premierowaliśmy dużo, graliśmy intensywnie, organizowaliśmy festiwale, tworzyliśmy wystawy, zainicjowaliśmy projekty online, rozwijaliśmy wciąż nowe pomysły. Miałem zaszczyt nadawać kierunek temu teatrowi przez dwie kadencje i misja ta stała się moim największym doświadczeniem. Być może z upływem lat będę wyciągał kolejne wnioski, ale już teraz jestem pewien, że będę dumny z wielu przedsięwzięć, które udało się tu zrealizować. Cieszę się, że tak wiele osób miało szansę odnaleźć swój teatr i swoje życie. 

Dziękuję Zespołom: Artystycznemu, Technicznemu i Administracyjnemu!

Dziękuję Wszystkim, którzy przez te lata zasiadali na widowni Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy! 

Tadeusz Słobodzianek

Źródło:

www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa
Link do źródła