Inne aktualności
- Łódź. Latające Talerze „Wolność, kocham i rozumiem” – protest songi na deskach Teatru Komedii 01.04.2025 18:47
- Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy – w sobotę 01.04.2025 16:35
-
Warszawa. Nabór na rezydencję V4@Theatre Critics Nitra 2025 01.04.2025 16:31
- Łódź. Has – kroniki wyobraźni. Muzeum Kinematografii zaprasza 01.04.2025 15:48
- Kraków. Adam Budak wskazany na dyrektora Muzeum MOCAK 01.04.2025 15:37
- Lublin. Teatr jest wpisany w DNA Lublina 01.04.2025 15:20
-
Lublin. Złota Maska dla Wojciecha Rusina 01.04.2025 15:03
- Warszawa. W Teatrze Dramatycznym spotkanie z Agnieszką Wosińską 01.04.2025 14:13
- Kielce. Wkrótce XXIII Festiwal Tańca w KTT 01.04.2025 13:58
- Gorzów Wlkp. „Last Christmas” na Wielkanoc w Teatrze Mostów 01.04.2025 13:47
- MKiDN. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla artystów Sekcji Estrady ZASP 01.04.2025 12:54
- Elbląg. W Teatrze Sewruka wręczono Aleksandry 01.04.2025 12:28
-
Warszawa. Niech żyją czarownice! Premiera w Teatrze Roma 01.04.2025 12:03
-
Toruń. Wystawa „Tu były lalki. 80 lat Teatru Baj Pomorski (1945-2025)” w BCS-ie 01.04.2025 11:53
Ludzie związani z olsztyńską kulturą wystosowali do kandydatek i kandydatów na prezydenta Olsztyna list otwarty, w którym stwierdzili, że "po latach nieobecności w priorytetach miasta kultura powinna znaleźć się w centrum uwagi". List otrzymali wszyscy kandydaci na ten urząd.
"My, twórcy, animatorzy, menedżerowie kultury, reprezentujący różne środowiska i dziedziny sztuki, wolni od partyjnych identyfikacji, determinowani troską o przyszłość Olsztyna, zwracamy się do Was, kandydaci na Urząd Prezydenta, z postulatami koniecznych zmian. Kultura – po latach nieobecności w priorytetach miasta – powinna znaleźć się w centrum uwagi. Powinna stać się lokomotywą transformacji (...)" – napisali autorzy listu, który został zamieszczony w internecie.
Wśród autorów listu są wymienieni m.in.: pisarz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariusz Sieniewicz, twórcy Teatru Węgajty Mute Sobaszek i Wacław Sobaszek, dyrektor Teatru Lalek Andrzej Bartnikowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Dąbkowski, kompozytor, autor tekstów i reżyser projektów multimedialnych Jarek Kordaczuk.
"Jedynie kultura zdolna jest tworzyć trwały kapitał ludzki. Jedynie kultura ma moc budowania wspólnoty i uruchamia ożywcze procesy demograficzne, społeczne, gospodarcze. Olsztyn bez silnej kultury stanie się miastem bez właściwości" – czytamy w liście, którego autorzy przypomnieli, że "obecnie Olsztyn jest jednym z miast wojewódzkich o najniższych nakładach na kulturę". Twórcy chcą m.in., by jeden z wiceprezydentów odpowiadał za kulturę i by rozpoczęły się w mieście inwestycje infrastrukturalne związane z potrzebami związanymi z działalnością kulturalną, bo – jak podkreślili – czas na zerwanie z klątwą wiecznej adaptacji. Wskazano, że nowe obiekty mogą powstać poza centrum miasta.
W liście otwartym mowa jest też o "przejrzystej strukturze w finansowaniu miejskiej kultury" – autorzy listu wyjaśnili, że mają na myśli m.in. "oddzielanie budżetów programowych miejskiej kultury od zabezpieczeń administracyjnych". Domagają się także stworzenia "klarownego podziału zadań odnośnie miejskiej polityki kulturalnej" oraz opracowania strategii rozwoju kultury miasta i jej konsekwentnej realizacji.
Ludzie kultury oczekują od przyszłego prezydenta miasta stworzenia programu promocji twórców i kultury. Wymienili m.in. wprowadzenie rezydencji artystycznych i pobytów studyjnych w Olsztynie oraz "profesjonalizację systemu stypendialnego miasta dla twórców, organizatorów i popularyzatorów kultury". Proszą też o odnowienie współpracy kulturalnej z miastami partnerskimi, a także "zwiększenie obecności kultury w miejskiej przestrzeni i polityce informacyjnej Olsztyna".
Wiele miejsca w liście do kandydatów na prezydenta miasta ludzie kultury poświecili organizacjom pozarządowym. Chcą, by były one traktowane po partnersku i by stworzono systemowe i finansowe wsparcie NGO-sów.
Autorzy listu napisali, że chcą, by te punkty kandydujący na urząd prezydenta Olsztyna "uwzględnili w projekcji działań".
Brak należytego wspierania kultury i organizacji pozarządowych od wielu lat zarzucano ustępującemu prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi. Wiele środowisk podnosiło, że Olsztyn zbyt mocno skupia się na dużych projektach infrastrukturalnych (budowa linii tramwajowych, remont hali Urania, budowa nowych ulic) kosztem działań kulturalnych i inwestowania w ludzi.
Niemal wszyscy kandydaci na urząd prezydenta Olsztyna zapowiadają, że "budowy nie przesłonią im ludzi". Klarownego programu związanego z miejską kulturą dotąd nie przedstawił żaden z kandydatów na urząd prezydenta Olsztyna.
Start w nadchodzących wyborach prezydenta Olsztyna zapowiedzieli m.in. przewodniczący rady miasta Robert Szewczyk (KO), były prezydent miasta Czesław Małkowski (własny komitet wyborczy), były wiceprzewodniczący rady miasta Grzegorz Smoliński z PiS, radny Mirosław Arczak (KWW "Wspólny Olsztyn"), były siatkarz Marcin Możdżonek (KWW "Lepszy Olsztyn"), radna Monika Rogińska-Stanulewicz (obywatelski komitet wyborczy Trzecia Droga Olsztyna), Tomasz Owsianik z Konfederacji i Bartosz Grucela z Lewicy. Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i wsparł kandydaturę Szewczyka.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia.