Warszawa 22 XI [19]72
Drogi Panie Dyrektorze!
Przepraszam, że tak późno odpowiadam na list, ale była premiera Wyzwolenia [1] i tak dalej i miałem zajęć sporo i bardzo się tym przejmowałem. Teraz już po wszystkim, poszło chyba nieźle, wbrew wszelkim obawom, pozostaje mi tylko prosić Pana o obejrzenie tego przedstawienia. Szczególnie by mi zależało, aby właśnie Pan je obejrzał, gdyż większość z tego, co się w nim dzieje, było próbą odnalezienia Pana, powrotu do Pana, chęcią zamanifestowania Pańskiego wyznania wiary. Brzmi to może niewiarygodnie, ale takie były świadome zamierzenia i tak się chyba stało. – Co do Pańskiej oceny Na czworakach [2], po prostu zgadzam się z Panem całkowicie, ale nie pozostaje mi nic innego jak ciągnąć to „dzieło” do końca. Zapasiewicz w Wyzwoleniu zaprezentował się ze wszystkim, co ma najlepszego i myślę, że rozwiałby Pańskie wątpliwości co do możliwości w Dantonie. – Prócz tego nic nowego. Próbuję radziecką chałę [3], ale i piszę ją na nowo, dosłownie. Jeździł już w tej sprawie Koenig [4] do autora w Leningradzie i uzyskał aprobatę na tę nową wersję. I znowu z zapatrzenia w Pańskiego Namiestnika [5] próbuję zrobić z tego moralitet. Tak więc nie mogę się uwolnić od Pana i czekam już tylko, aby Pan to fizycznie potwierdził. Nie ma Pan pojęcia, jak tu wszyscy czekają na Pana i jak chcą, aby się Pan zjawił. – Proszę mi napisać, jeśli znajdzie Pan odrobinę czasu, jak Panu idzie w operze. Czy jest Pan zadowolony. Za najbliższym pobytem w Łodzi odszukam Pana oczywiście, ale nie wiem, czy to dość szybko nastąpi. Pozdrawiam, serdecznie Pana i Panią Danusię [6], ściskam i ofiaruję się jak zawsze
G Holoubek
Przypisy:
[1] Stanisław Wyspiański Wyzwolenie, reż. Jerzy Goliński, prem. 11 listopada 1972 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W roli Konrada Zbigniew Zapasiewicz.
[2] Tadeusz Różewicz Na czworakach, reż. Jerzy Jarocki, prem. 25 marca 1972 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
[3] Ignatij Dworiecki Człowiek znikąd, reż. Ludwik René, prem. 30 grudnia 1972 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Gustaw Holoubek w roli Czeszkowa.
[4] Jerzy Koenig (1931–2008) krytyk teatralny, tłumacz, pedagog, w latach 1972–1981 kierownik literacki Teatru Dramatycznego.
[5] Rolf Hochhuth Namiestnik, reż. Kazimierz Dejmek, prem. 16.04.1966 w Teatrze Narodowym. Gustaw Holoubek w roli Ojca Riccarda Fontany.
[6] Danuta Mniewska (1925–2022), ówczesna żona Kazimierza Dejmka.