W niedzielne przedpołudnie 16 sierpnia w dolnośląskiej Chobieni nad Odrą rozpoczęły się półkolonijne warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży "Lato w teatrze" zorganizowane przez legnicki Teatr Modrzejewskiej we współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury. Finał akcji dla dwudziestki uczestników zaplanowano na 28 sierpnia.
Po raz szósty legnicki teatr dostał szansę i gwarancję dofinansowania (40 tys. zł), by przeprowadzić wakacyjne warsztaty, których pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczne zajęcia zaczęły się jednak nietypowo.
- Zaczęliśmy od szkolenia na temat szczególnych środków ostrożności, co związane jest z sytuacją epidemiczną.
Rodzice uczestników zajęć zobowiązani zostali do wypełniania specjalnych deklaracji dotyczących zdrowia swoich dzieci oraz innych dokumentów wymaganych przez służby sanitarne i dolnośląskie kuratorium. Ponieważ pogoda nam sprzyja pierwsze zajęcia odbyliśmy w plenerze na nadodrzańskim boisku - opowiada koordynatorka warsztatów Joanna Rostkowska z legnickiego teatru.
Dwutygodniowe warsztaty o statusie półkolonii z zapewnionym dla uczestników bezpłatnym obiadem zorganizowane zostały dla dwudziestki uczestników pod opieką pedagogiczną w porozumieniu z dolnośląskim Kuratorium Oświaty. Z uwagi na miejsce, w którym się odbywają, temat przewodni oraz liczne nadodrzańskie tereny zielone zamiarem organizatorów jest, by większość zajęć odbyła się w plenerze.
- Podstawową ideą projektu pod nazwą NATURA(LNIE) jest przywrócenie dzieciom radości płynącej z życia i zabawy blisko natury. Odpowiadamy w ten sposób na poważny problem społeczny, jakim jest nadmierna technologizacja młodego pokolenia. Przygotowując w lutym program nie przyszło nam jednak do głowy, co wszystkich nas czeka, że temat, którym zamierzamy się zająć, stanie się tak nośny, medialny i aktualny z zupełnie innych, niż zakładane przez nas powody - dodaje Joanna Rostkowska.
Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach: aktorskiej, muzycznej i scenograficznej. Zakończą je 28 sierpnia prezentacje sceniczne przygotowane przez uczestników pod opieką grupy instruktorów.
Skierowany do dzieci i młodzieży warsztatowy program "Lato w Teatrze" powstał w 2008 roku, jako odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym. Szybko przeobraził się w konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Całość realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O dotację w tegorocznej akcji ubiegało się 181 podmiotów. Po ocenie merytorycznej złożonych wniosków udzielono jej 40 projektom, wśród których znalazł się także legnicki pomysł na warsztaty wyjazdowe, realizowane poza siedzibą teatru.