Wkrótce legnicki teatr rozpocznie nowy sezon artystyczny 2024/2025. Drużyna Modrzejewskiej szykuje wiele atrakcji dla swoich widzów, o których dzisiaj podczas konferencji prasowej opowiedział szef sceny Jacek Głomb. Najważniejsza informacja jest taka, że teatr wraca do normalności i będzie przygotowywał premiery. „Chcemy w tym sezonie zrobić pięć nowych spektakli” – zapowiedział dyrektor.
Zanim jednak dojdzie do premier w legnickim teatrze odbędzie się Jubel Prezesa, czyli urodzinowo-dyrektorski jubileusz Jacka Głomba. Szef sceny „Panem Prezesem” nazywany był przez byłego aktora Modrzejewskiej Przemysława Bluszcza. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną przedstawienia „Hamlet, Książę Danii” oraz „Papusza znaczy lalka”, odbędzie się także promocja „Brudnopisu znalezionego w teatrze”.
Z kolei 13 września wspomniana już realizacja dramatu Szekspira weźmie „zdalny” udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Melpomena Tawrii” w Chersoniu.
- Trwa wojna w Ukrainie. Teatr jest zaangażowany w pomoc stronie ukraińskiej od wielu lat. Kontynuujemy kontakty artystyczne z Teatrem w Chersoniu. Miasto jest ciągle atakowane przez Rosjan. Wystąpimy na Festiwalu Teatralnym w Chersoniu z „Hamletem, Księciem Danii”, natomiast przedstawienie zagramy w naszej siedzibie. Nie jest to świeży spektakl, ale charakterystyczny dla naszego stylu – mówił Jacek Głomb.
W kolejnych miesiącach Modrzejewska będzie wprowadzała do swojego repertuaru zapowiadane premiery. Pierwszą z nich będą „Chłopki” przygotowywane przez popularny duet Piaskowski/Sulima. Premiera 9 listopada 2024 r.
- Na inaugurację sezonu przygotowujemy premierę „Chłopek. Opowieści o naszych babkach” na podstawie książki, która podbija polski rynek. Namówiliśmy Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimę, żeby zrobili ten spektakl u nas. Będzie to dla nich debiut legnicki. Ważne jest to, że znowu pokażemy ciekawą i ważną historię.
Na przyszły rok kalendarzowy planowane są premiery: „Kobiet prawicy” (tytuł roboczy) Julii Holewińskiej w reżyserii Marcina Libera (11 stycznia 2025), „Juliusza Cezara” Williama Szekspira w reżyserii Błażeja Biegasiewicza (29 marca 2025) oraz spektakli o Kasprze Schwenkfeldzie Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (31 maja 2025; premiera w Osieku) i monodram Pawła Palcata w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich (30 sierpnia 2025).
Ponadto Modrzejewska przygotowuje się do złożenia wniosku na rządowe dofinansowanie remontu budynku teatru, który miałby być realizowany w latach 2026-2028. Planowany koszt inwestycji to 60 milionów złotych (w tym wkład własny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego). Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest dopiero na wiosnę przyszłego roku.