EN

5.10.2022, 12:13 Wersja do druku

Legnica. Weekend Teatru Niezależnego w Teatrze Modrzejewskiej

Już w najbliższy weekend od 7 do 9 października legnicką Modrzejewską zawładną offowe grupy teatralne, które na Scenie Gadzickiego zaprezentują się w związku z konkursem The Best Off, organizowanym przez fundację Teatr Nie-Taki. „Konkursowi towarzyszy ważna idea” – powiedział dyrektor Teatru Jacek Głomb.

fot. mat. organizatora

- Chcę podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – rozpoczął Jacek Głomb. - Dzięki programowi „Modrzejewska – Dom Otwarty” i dofinansowaniu, możemy gościć teatry niezależne w Legnicy.

O głównej idei konkursu opowiedziała z kolei założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki oraz konsultantka programowa Teatru Modrzejewskiej Katarzyna Knychalska.

Główną ideą konkursu jest pokazywanie najlepszych spektakli teatru niezależnego na różnych scenach repertuarowych w Polsce, po to żeby rozszerzać widownię offową. Co roku ogłaszamy nabór i o bogactwie tego nurtu świadczy fakt, że zgłasza się do nas od stu do dwustu spektakli i z tych spektakli jury, w dwóch etapach, wybiera przedstawienia, które ich zdaniem są najlepsze – artystycznie, społecznie, w formie komunikacji z widzem. Najlepszy spektakl jest pokazany na siedmiu do dziewięciu scenach repertuarowych w Polsce. Od początku jest z nami Teatr Modrzejewskiej, który zawsze był otwarty na teatr niezależny.

Sticky Fingers Club (7 października godz. 19.00)

O spektaklu „Sticky Fingers Club” opowiedział jeden z wykonawców przedstawienia Dominik Więcek: Nasz spektakl jest po prostu o ludziach. Poprzez filtr groteski, humoru, nawiązań popkulturowych mówimy o bardzo ludzkich sprawach, o chęci czułości, o niezgadzaniu się na propagandę sukcesu, o tym jak można sobie radzić zarówno z brakiem, jak i nadmiarem talentu.

Positivo, Teatr Brama Goleniów (8 października godz. 19.00)

Daniel Jacewicz (reżyser i wykonawca spektaklu):  Chcieliśmy zrobić taką teatralną terapią dla samych siebie, pokazując samotność w tym świecie, ale w sposób trochę zabawny, surrealistyczny. Nie chcę zdradzać za dużo, natomiast gwarantuje to, że się państwo zrelaksujecie na tym spektaklu i to, że będziecie się dobrze bawić.

Uwaga, Teatr o.de.la (9 października godz. 19.00)

„Jako pierwszy Goethe badał działanie barw na organizm człowieka (wpływ fizjologiczny) i na jego emocje (wpływ psychologiczny). Według niego światło – barwa – emocje tworzą łańcuch przyczyn i skutków. Ta praca choreograficzna jest próbą zrozumienia tego zjawiska” – zapowiadają twórcy przedstawienia.

Marta Bury (choreografka): Jesteśmy po wielu miesiącach podróży z przedstawieniem w całej Polsce. Efekt uboczny tego eksperymentu to wartość estetyczna spektaklu. Mamy piękną, bogatą scenografię, w której rzadko teatry tańca mają okazję tworzyć. No i muzyka na żywo.

Bilety wstępu na wszystkie spektakle prezentowane w ramach Weekendu z Teatrem Niezależnym w legnickiej Modrzejewskiej kosztują 30 złotych, a nabyć je można w kasie instytucji oraz on-line. Katarzyna Knychalska zachęca widzów do udziału w wydarzeniu słowami: „To są bardzo fajne, komunikatywne i atrakcyjne dla widzów spektakle. Off chce grać dla ludzi”.

Tytuł oryginalny

Weekend Teatru Niezależnego w Modrzejewskiej

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

04.10.2022