Prawie półgodzinny film zrealizowany do scenariusza Katarzyny Knychalskiej to podróż w czasie do chwil, gdy w legnicko-batumskiej współpracy powstawał spektakl "Klasyczna koprodukcja" w reżyserii Jacka Głomba. Filmowa impresja stworzona została w formule alfabetu i powiązanych z nim haseł przywołujących wspomnienia. Premierowa emisja na kanale You Tube obu współpracujących teatrów w piątek 18 grudnia.
Dwujęzyczny spektakl "Klasyczna koprodukcja" Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba z udziałem aktorów i realizatorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz artystów Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego miał premierę w październiku 2019 roku w Batumi. Miał też premierę w Legnicy i podróżował. Zarówno po Gruzji (także Kutaisi i Tbilisi), jak i po Polsce (Wrocław, Dzierżoniów, Gorzów Wlkp.). W 2020 roku planowano pokazać go w Gruzji kolejny raz. Pandemia zmusiła jednak ekipę realizatorów do zmiany planów.
- Skoro nie było możliwości podróży i spotkania na żywo z gruzińską publicznością i z zaprzyjaźnionymi artystami z teatru w Batumi postanowiliśmy kontynuować współpracę w jedynej formie jaka jest nam dziś dostępna. Czyli zdalnie. I tak narodził się pomysł filmu "Alfabet klasycznego koproducenta", w którym zostaną wykorzystane materiały filmowe kręcone przez uczestników tej realizacji z obu teatrów podczas wspólnej pracy nad spektaklem. Nie jest to jednak klasyczny "making of", ale raczej uśmiech do tej konwencji. Część zdjęć to zrealizowane niedawno filmowe dokrętki, zarówno polskie, jak i gruzińskie, dopełniające zamysł scenariuszowy - objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który realizację filmu objął reżyserską opieką.
"Klasyczna koprodukcja" to spektakl, który doskonale nadawał się do przetworzenia w taką formę. Już sam jego tytuł zakładał pewną metateatralność. Powstała bowiem opowieść nie tylko o dwóch krajach i ich mieszkańcach, ale także o bezpośrednim spotkaniu artystów, czyli o niełatwej przygodzie współpracy koprodukcyjnej.
- To była najtrudniejsza robota w moim życiu. I to nie tylko ze względu na nieprzekraczalną barierę językową i ogromne tempo pracy, ale także na zasadnicze różnice w teatralnych doświadczeniach obu zespołów. W Gruzji gra się teksty klasyczne. My wnosiliśmy inne doświadczenia. Zrobiliśmy ten spektakl, bo – jak się okazało – zupełnie się nie znamy. Także po to, by rozbijać stereotypy i dobre samopoczucie o sobie samym - zauważał przed rokiem Jacek Głomb.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Wspomnienie o tamtym czasie i towarzyszącej mu przygodzie, czyli filmowy "Alfabet klasycznego koproducenta", zbudowany został na charakterystycznym dla obu narodów poczuciu humoru (i mniej charakterystycznym, ale jednak wspólnie wypracowanym dystansie). Nie ucieka od trudnych czy bolesnych elementów pierwotnego spektaklu - tematu wojny, traum, wad i słabości narodowych. Umieszcza je jednak w nastroju przyjaznej, choć bywało także skomplikowanej współpracy. Także po to, aby uchwycić fenomen chemii między Polakami i Gruzinami, która sprawia, że każde spotkanie obu narodów skutkuje szczerą i długotrwałą sympatią.
W półgodzinnym filmie wykorzystane zostaną fragmenty zapisu spektaklu oraz ilustrujące go animacje (będą też nowe stworzone specjalnie na potrzeby filmu). Tekst narratora, zgodnie ze scenariuszowm zamysłem Katarzyny Knychalskiej, przeczyta Paweł Wolak.
Katarzyna Knychalska "Alfabet klasycznego koproducenta". Opieka reżyserska: Jacek Głomb, zdjęcia: realizacja zespołowa, animacje: Bartosz Bulanda, Mariusz Wolański, montaż: Karol Budrewicz, muzyka: Bartek Straburzyński, opieka scenograficzna: Małgorzata Bulanda, przekład: Tatia Ambardniszwili. Premiera 18 grudnia o godz. 19.00 na YouTubie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i o godz. 22.00 (czasu gruzińskiego) na You Tube Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi.