EN

5.02.2024, 14:38 Wersja do druku

Legnica. Po premierze „Dziejów grzechu. Opowiedzianych na nowo", współfinansowanych przez widzów

238 darczyńców z portalu zrzutka.pl oraz widzowie, którzy włączyli się w akcję „Podaruj fotel Teatrowi!” współfinansowali pierwszą premierę legnickiego teatru w bieżącym sezonie  artystycznym. Inauguracyjne „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” były nie tylko świętem sztuki, ale również momentem radości całego środowiska skupionego wokół Modrzejewskiej.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

Przedstawienie legnickiego teatru jest formą nowego, współczesnego spojrzenia na powieść Stefana Żeromskiego, która swego czasu wywołała w literackim światku nie mały skandal. Starczy przytoczyć słowa noblisty Władysława Reymonta, który pisał: „Wszystko w tej książce jest zdechłe przed urodzeniem i śmierci – a usiłuje udawać życie. […] Nie rozumiem powodu napisania takiej książki. […] Żeromski jest wielkim talentem, powiem paradoks, a małym artystą!”.

W realizacji Modrzejewskiej próby zaadaptowania „Dziejów grzechu” na teatralne deski podjął się znany ze scenariusza do „J_d_ _ _ _ e. Zapominanie” Artur Pałyga. Dramaturg jeszcze przed premierą zwracał uwagę, że temat powieści jest wciąż aktualny, ale wykorzystany w niej język jest już przestarzały. Stąd pomysł na opowiedzenie „Dziejów grzechu” na nowo i umieszczenie akcji spektaklu w oddziale karnym dla kobiet zabójczyń. Wszystko, co będzie się działo w naszym zakładzie karnym, nie bez powodu jest to takie, a nie inne miejsce, odtwarza krok po roku fabułę „Dziejów grzechu” – zapowiadał Artur Pałyga.

I rzeczywiście – realizatorzy przedstawienia stworzyli ciekawe ramy sztuki, w której osią fabularną staje się walentynowy bal osadzonych, uświetniony przez muzyczne popisy zespołu w skład którego wchodzą: Alvaro, Rodrigo, Sanczez oraz Pedro. Latynoamerykańskie inspiracje dostrzegalne są również w koncepcji kostiumografki Patrycji Fitzet – przede wszystkim w charakterystycznych stylizacjach muzycznego kwartetu czy jaskrawopomarańczowych sukniach osadzonych (Orange Is The New Black?).

Odniesienie poszczególnych elementów fabuły „Dziejów grzechu” do współczesnych realiów ma oczywiście konkretny cel. Twórcy, na czele z debiutującą w Legnicy reżyserką Darią Kopiec, starają się zwrócić uwagę widza na pojęcie tytułowego grzechu. Czym grzech był kiedyś, a czym jest obecnie? Kogo obarczamy winą, a kogo z większą pobłażliwością jesteśmy w stanie uniewinnić? Jak dalece relatywna może być wina i kara? „Coś w tobie wybiera, kim chcesz być” – mówi jedna z postaci tego dramatu. W końcu, poprzez swoiste zmultiplikowanie postaci Ewy (Magda Drab – Ewa; Magda Skiba – Eve; Zuza Motorniuk – Awa; Anna Sienicka – Ewka) twórcy zadają pytanie o figurę kobiety we współczesnym świecie.

- Żeromski pokazuje też tę ciemną, nieuzdrowioną, niedojrzałą stronę kobiecości i to jest bardzo ciekawe przyglądać się kobiecości z różnych stron – tłumaczyła Daria Kopiec.

Styczniowe pokazy nowego spektaklu Modrzejewskiej zostały już wyprzedane. Kolejne zapowiadane są na marzec.

Tytuł oryginalny

Dzieje Ewy, dzieje miłości, dzieje grzechu

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

05.02.2024

Wątki tematyczne