EN

10.12.2020, 10:48 Wersja do druku

Legnica. HuRaban live z teatralnej Sceny Gadzickiego

Folkowy żeński tercet muzyczny Huraban, od kilku lat współpracujący z legnickim teatrem, wydał czwartą płytę. Zawartość krążka "Zobaczymy jutro" zaprezentuje podczas transmitowanego w sobotę 12 grudnia na platformie wirtualnamodrzejewska.pl koncertu live ze sceny Teatru Modrzejewskiej. Początek o godz. 19.00.

fot. archiw. prywatne

Legnicki HuRaban (Hanna Włodarczyk, Fabiana Raban, Monika Zapaśnik), laureat Grand Prix Festiwalu FAMA w Świnoujściu w roku 2018, to folkowy tercet, który sam siebie nazywa zespołem-łazikiem, zespołem-plecakowiczem lub zespołem-nomadem (z uwagi na ciągłe muzyczne podróże). Zespół wyraźnie zadomowił się jednak na legnickiej scenie teatralnej. Już nie tylko za sprawą kolejnych koncertów, ale także jako pomysłodawca i współwykonawca muzycznego widowiska, jakim była ubiegłoroczna  premiera teatralna pieśniodramatu „Spójrz na nią” stworzonego z Teatrem Modrzejewskiej i legnicką poetką Anną Podczaszy, który grano na legnickiej Scenie na Nowym Świecie.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: „Owcze Źródło”, „Czy to chrząszcz?”, "To ci historia!". Nagrana latem tego roku "Zobaczymy jutro" jest nietypowa w dotychczasowym zestawie krążków.

- Wpadłyśmy na pomysł albumu, który będzie w mniejszym niż zwykle stopniu folkowy. Jakoś tak to poczułyśmy. Wyszłyśmy z zapytaniem do ludzi, którzy są naszymi fanami, dbają o nas, przychodzą na nasze koncerty, opowiadają o HuRabanie innym; jaki chcą usłyszeć repertuar, które z piosenek (nawet coverów), które gramy na koncertach są bliskie ich sercom, które będą pomocne w trudnym czasie pandemii. Zamknięte teatry, odwoływane koncerty i festiwale, ograniczone kontakty z ludźmi. To były kwestie, które okupiliśmy strachem, smutkiem, wreszcie nierzadko depresją - objaśnia kompozytorka i gitarzystka zespołu Hanna Włodarczyk.

W rezultacie na nowej płycie są m.in.: nowa wersja "Com uczynił" z repertuaru Czesława Niemena, która miała wybrzmieć na II etapie Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w wykonaniu Moniki Zapaśnik. Miała, bo tegoroczna edycja się nie odbyła. Jest utwór "Outro" zamykający muzyczny spektakl Teatru Modrzejewskiej "Spójrz na nią", który przez lockdown został zdjęty z repertuaru. Na płycie są też: unikatowa wersja utworu "Rape me" Nirvany, z polskim i dość kontrowersyjnym tekstem, kurpiowska melodia "Pozic mamo roz", "Hallelujah" Leonarda Cohena, macedońskie "Jovano Jovanke", angielska wersja "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego w przekładzie Anny Podczaszy oraz autorskie kompozycje Hanny Włodarczyk i Moniki Zapaśnik.

- Zawsze możemy liczyć na Jacka Głomba i Teatr Modrzejewskiej. I tym razem również wsparli projekt finansowo oraz swoim patronatem. Jeśli HuRaban jest kojarzony z legnickim teatrem to wielki honor i zaszczyt. Nieocenioną pomoc i dobrą energię wysłali nam także przyjaciele oraz fani z Niemiec i Wysp Kanaryjskich. Do tej pory płyta z sukcesem objechała Niemcy. Ku naszej wielkiej radości znalazła dom w wielu mieszkaniach i sercach słuchaczy z całego świata. Zamieszkała już m.in. we Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, a nawet w Hongkongu. Teraz czas na Polskę - dodaje Hanna Włodarczyk zapraszając na sobotni koncert na żywo transmitowany w sieci.

Aby jednak obejrzeć wydarzenie i posłuchać HuRabanu należy odwiedzić witrynę wirtualnamodrzejewska.pl. Tylko tam wydawane są bezpłatne bilety/kody dostępu w formie przesyłanych na podane mejle indywidualnych linków do transmisji. Koncert w całości zrealizuje ekipa Modrzejewskiej. Operatorzy kamer: Karol Budrewicz, Bartosz Bulanda i Marcin Wilczyński.  Realizacja streamingu: Damian Kostecki. Udźwiękowienie: Andrzej Janiga.  


Źródło:

Materiał nadesłany