EN

25.03.2025, 09:19 Wersja do druku

Legnica. Błażej Biegasiewicz wystawia „Juliusza Cezara” na Scenie na Piekarach

W najbliższy czwartek, w ramach obchodów 63. Międzynarodowego Dnia Teatru, na Scenie na Piekarach odbędzie się premiera najnowszej repertuarowej propozycji Modrzejewskiej. „Juliusz Cezar” na kanwie sztuki Williama Szekspira w reżyserii Błażeja Biegasiewicza będzie opowieścią o języku i współczesnym dyskursie społecznym.

fot. mat. teatru

- „Juliusz Cezar” to dla mnie bardzo wyjątkowy tekst – rozpoczął Błażej Biegasiewicz. - Odkryłem go jeszcze w liceum. Od kilku lat nie dawał mi on spokoju. Miałem wielkie marzenie, żeby zrealizować ten dramat.

Zbliżająca się premiera będzie szczególna zarówno dla wspomnianego twórcy, który debiutuje jako reżyser w Modrzejewskiej, jak i dla całego środowiska związanego z legnicką sceną, bowiem nie od dziś wiadomo, że Błażej Biegasiewicz został przez Jacka Głomba zaproponowany jako następca na stanowisku dyrektora instytucji. Obecny szef Modrzejewskiej ze swojej funkcji ustąpi 31 sierpnia bieżącego roku.  Realizacja „Juliusza Cezara” była więc najlepszą okazją do wzajemnego poznania się Błażeja Biegasiewicza, pełniącego obecnie funkcję konsultanta programowego, z zespołem artystycznym, który przed kilkoma dniami wydał oświadczenie zachęcające ewentualnych zainteresowanych do składania swoich aplikacji w ogłoszonym przez urząd marszałkowski konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora Modrzejewskiej. Jak przebiegła ta praca?

- To jest zespół, który zna się na teatrze lepiej niż niejedna osoba, więc przede wszystkim od nich czerpię, wiele się od nich nauczyłem, dali mi wiele okazji do wyciągania różnych wniosków – tłumaczył Błażej Biegasiewicz. - Zaproponowałem im dość niestandardową koncepcję, zwłaszcza jeśli chodzi o opracowanie tekstu i warstwę językową. Język jest tutaj tematem, na którym skupiamy się w pierwszej kolejności. Pytanie „na ile możemy dekonstruować Szekspira” to był przedmiot negocjacji z zespołem, które rozpoczęły się krótko po pierwszej próbie i trwają do teraz.

Niezależnie od okoliczności Błażej Biegasiewicz podkreślił, że spektakl będzie „zgodny z jego artystycznymi preferencjami”. Reżyser nie szczędził również pochwał pozostałym członkom zespołu realizatorów: Agacie Skwarczyńskiej (scenografia, reżyseria świateł), Alicji Kamaj (kostiumy), Wacławowi Zimpelowi (muzyka), Natanowi Berkowiczowi (wizualizacje), Annie Obszańskiej (choreografia) oraz Robertowi Urbańskiemu (konsultacja dramaturgiczna).  

- Udało nam się wypracować spektakl, który mimo wszystko stawia na opowieść. Będzie to przedstawienie, mimo że oparte na kanwie Szekspira, to proponujące współczesną narrację. Chcemy w jak największym stopniu zaprosić do dyskusji na temat kondycji społecznego dyskursu – podsumował Błażej Biegasiewicz.

Warto wspomnieć, że będzie to kolejna już realizacja tekstu Szekspira na legnickiej scenie. „Mnóstwo razy zaglądaliśmy do tego autora” – podkreślił Jacek Głomb, który wspomniał poprzednie premiery Modrzejewskiej: „Jak Wam się podoba” (1995 r.), „Koriolan” (1998 r.), „Hamlet, Książę Danii” (2001 r.), „Portowa opowieść” (2004 r.), „Otello” (2006 r.), „Kochankowie z Werony” (2011 r.), „Makbet” (2017 r.), „Król Lear” (2020 r.) oraz „Świat na głowie – wariacja szekspirowska” (2021 r.).

„Juliusz Cezar” w repertuarze Modrzejewskiej (pokazy wieczorne): 27-30 marca, 4-6 kwietnia.

fot. mat. teatru

Obsada: Paweł Wolak, Mateusz Krzyk, Katarzyna Dworak, Paweł Palcat, Arkadiusz Jaskot, Bartosz Bulanda, Zofia Bąk, Anita Poddębniak, Jakub Stefaniak, Gabriela Fabian, Maciej Karczewski, Magda Skiba, Magdalena Drab, Małgorzata Urbańska, Aleksandra Listwan, Łukasz Kucharzewski, Anna Sienicka, Ewa Galusińska.

Błażej Biegasiewicz - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuki Teatralnej w Krakowie oraz kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody Głównej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 11. Forum Młodej Reżyserii za pokazywany również na scenie w Legnicy spektakl "Ojcowie" (2021) oraz wyróżnienia 14. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” za reżyserię spektaklu "Macocha" z tekstem Beniamina Bukowskiego (Teatr Polski w Poznaniu 2023). Wyreżyserował także "OdCinek" wg Belfra J. P. Dopagne’a w Teatrze Nowym w Zabrzu (2021) oraz "Depeszy" w Teatrze Rampa w Warszawie (2023). Był dramaturgiem przy spektaklu "Carmen" w reżyserii Anny Obszańskiej (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi 2023).

Tytuł oryginalny

Biegasiewicz: „To było moje wielkie marzenie”

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

24.03.2025