EN

9.07.2024, 15:51 Wersja do druku

Kwiat Lotosu – w poszukiwaniu szczęścia

„Kwiat Lotosu” Katarzyny Markowskiej i Joanny Płóciennik w reż. Joanny Płóciennik z Teatru Sztuka Ciała w Kamieniu. Pawilonie Edukacyjnym w Warszawie. Pisze Joanna Tulo w portalu Strefa Music Art.

fot. Matylda Durka

6 lipca w Kamieniu. Pawilonie Edukacyjnym w Warszawie, odbył się spektakl Kwiat Lotosu Teatru Sztuka Ciała. To niezwykłe przedstawienie, skierowane do widzów od lat 10, zainspirowane kulturą Wschodu, stało się dla wielu niezapomnianym doświadczeniem artystycznym i duchowym.

Kwiat Lotosu to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, różnicach w jego pojmowaniu w różnych kulturach oraz o tym, jak szczęście można wypracować. Spektakl został zrealizowany w konwencji klamry: zaczynał się i kończył pytaniem do widzów, czy są szczęśliwi. Ta interaktywność już na samym początku wciąga publiczność w filozoficzną podróż, która trwała przez cały występ.

Pomysł Katarzyny Markowskiej i reżyseria Joanny Płóciennik stworzyły przestrzeń pełną refleksji, w której tematem przewodnim była kultura japońska. Centralnym punktem było pojęcie IKIGAI, czyli japońska “sztuka szczęścia”, która podkreśla, że szczęście to nie dar losu, ale coś, co można wyćwiczyć.  Pomysłodawczyni zachwyciła widzów swoimi umiejętnościami pantomimicznymi, a reżyserka swoim pięknym śpiewem.

Muzyka była integralną częścią przedstawienia, hipnotyzująco prowadząc widzów przez kolejne etapy opowieści. Instrumenty wraz z pewną nutą nowoczesności, w połączeniu z głosem Joanny Płóciennik, tworzyły atmosferę pełną harmonii i spokoju. Autorami muzyki byli Joanna Płóciennik, Grzegorz Mukanowski oraz Krzysztof “Harry” Włodarczyk, którzy w doskonały sposób dopełnili całość artystycznego przekazu.

Scenografia spektaklu była niezwykle ciekawa i minimalistyczna, a jednocześnie bardzo spójna z naturą. To właśnie przyroda stała się tłem dla opowieści o szczęściu, co nadało jej dodatkowego wymiaru i sprawiło, że widzowie mogli poczuć głębsze połączenie z tematyką przedstawienia.

Spektakl Kwiat Lotosu pozostawił publiczność z refleksjami na temat istoty szczęścia. Nie narzucał jednoznacznych odpowiedzi, lecz zapraszał do samodzielnego zastanowienia się nad tym, czym dla każdego z nas jest szczęście. Na zakończenie odbyła się sympatyczna rozmowa z widzami, podczas której można było podzielić się swoimi przemyśleniami na temat szczęścia, co dodatkowo wzmocniło poczucie wspólnoty i głębokiego przeżycia artystycznego.

Zapraszamy do śledzenia działalności Teatru Sztuka Ciała, aby nie przegapić kolejnych tak inspirujących i pełnych głębi spektakli.

***

Spektakl powstał w ramach projektu "Latający Teatr Sztuki Ciała" współfinansowanego przez m. st. Warszawa.

Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Pani Zuzia, Strefa Music Art

Najbliższa okazja by zobaczyć "Kwiat Lotosu" już 14.07 (niedziela) o godz. 18.00 w parku Moczydło - wstęp wolny w ramach projektu "Latający Teatr Sztuki Ciała - Wola" współfinansowanego przez m.st. Warszawa, dzielnicę Wola. Więcej: sztukaciala.com

Tytuł oryginalny

Kwiat Lotosu – w poszukiwaniu szczęścia / Recenzja

Źródło:

strefamusicart.pl
Link do źródła

Autor:

Joanna Tulo

Data publikacji oryginału:

06.07.2024