W dniach 28–29 października 2023 zapraszamy Państwa na Festiwal Sztuki Osadzonych, podczas którego podsumujemy nasze dwuletnie działania w Zakładzie Karnym i przedstawimy plany na kolejne lata - zapowiadają organizatorki z Kobietostanu.
Od początku 2022 roku prowadzimy w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pod Zieloną Górą projekt Centrum Sztuki Osadzonych – a w jego ramach grupy teatralne, muzyczne, literackie i radiowe, zarówno męskie jak i żeńskie. Łącznie przez te półtora roku w naszych działaniach wzięło udział ponad 150 osób osadzonych.
W tym roku rozpoczynamy kolejne działanie obejmujące pracę teatralną z osobami osadzonymi AllHandsOnStage.
W dniach 28–29 października 2023 zapraszamy Państwa na Festiwal Sztuki Osadzonych, podczas którego podsumujemy nasze dwuletnie działania w Zakładzie Karnym i przedstawimy plany na kolejne lata.
Na program złożą się prezentacje prac, premiery dwóch spektakli teatralnych, warsztaty, koncert, panel dyskusyjny o resocjalizacji poprzez sztukę a także spektakle i wystąpienia gościnne.
Centrum przyświeca myśl, że to osoby osadzone same współtworzą to miejsce. Regularnie spotykamy się na zebraniach Rady Doradczej, w której zasiadają reprezentantki i reprezentanci wszystkich grup. Spektakle i inne procesy tworzymy metodami partycypacyjnymi, czerpiąc z pedagogiki teatru, kreatywnego pisania i pracy zespołowej.
W ramach Festiwalu osadzeni będą nie tylko występować w roli artystów ale też współprowadzić warsztaty i zapowiadać spektakle, a także obsługiwać pokazy od strony technicznej dzięki prowadzonemu w ramach Centrum kursowi zawodowemu z techniki oświetlenia. Misją Centrum jest więc przywracanie poczucia sprawczości i samodzielności, oddawanie przestrzeni i głosu, a także wzmacnianie potencjałów a nie deficytów osób osadzonych.
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego otwarcia sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych wyremontowanej przez Zakład Karny i doposażonej w ramach projektu specjalnie z myślą o działalności twórczej i artystycznej osadzonych.
Zapraszamy Państwa do świętowania tej wyjątkowej okazji wraz z nami – otwarcia drzwi pierwszego ogólnopolskiego ośrodka wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzonego przez osoby osadzone!
Z przyjemnością podzielimy się też doświadczeniami z realizacji międzynarodowego projektu AllHandsOnStage i opowiemy o naszych dalszych planach.
Szczegółowy program TUTAJ