EN
23.06.2022, 14:27 Wersja do druku

Krosno. List Fredry oraz obrazy Uziembły i Bieszczada trafiły do Muzeum Podkarpackiego

Inne aktualności

List autorstwa Aleksandra Fredry i jego żony oraz obrazy m.in. Henryka Uziembły i Seweryna Bieszczada podarowano Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie. Darczyńcami są ks. prof. Marek Starowieyski, prof. Maciej Uliński i Magdalena Krukierek.

W czwartek dary zaprezentowano podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył dyrektor muzeum Jan Gancarski, "obecnie jest bardzo na czasie pokazywanie różnego rodzaju darów i zakupów".

"Muzeum w Krośnie na pewno jest jednym z przodujących w kraju. Oprócz prezentowanych nabytków wcześniej dostaliśmy w darze pomad 9 tys. eksponatów ze stowarzyszenia Muzeum Wojska Polskiego w Paryżu. Podarowano nam także wiele eksponatów z zakresu sztuki i broni japońskiej" – zauważył Gancarski.

Podarowany przez ks. Starowieyskiego list napisany przez A. Fredrę i jego żonę Zofię z Jabłonowskich datowany jest na 4 lipca 1850 roku.

"Fredro kieruje go nowonarodzonego Franciszka Starowieyskiego, syna jego siostrzenicy Marii Zofii. Była ona córką najmłodszej siostry pisarza Cecylii. Natomiast żona zwraca się bezpośrednio do Marii Zofii" – wyjaśnił Gancarski.

Przypomniał, że list "został napisany w Paryżu". "Rodzina Fredrów przebywała we Francji w latach 1850-55, gdzie po powstaniu węgierskim znalazł schronienie jego syn Jan Aleksander" – mówił dyrektor Muzeum Podkarpackiego.

Fredro życzenia skierował do Franciszka, natomiast żona pyta w liście jego matkę o potrzebne rzeczy dla rodziny.

Adresat, Franciszek Starowieyski żył w latach 1850-1924. Był duchownym, wiele lat spędził w watykańskiej służbie dyplomatycznej. Zajmował się publicystyką i popularyzował historię Kościoła.

Z kolei prof. Maciej Uliński z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podarował muzeum dwa obrazy autorstwa Henryka Uziembły. Do muzeum trafiły portret jego dziadka Mieczysława Sas Bilińskiego z dedykacją autora oraz "Pejzaż naftowy". Żyjący w latach 1879–1949 Uziembło był uznanym malarzem, grafikiem i projektantem.

Prof. Uliński muzeum podarował także obraz Andrzeja Olesia "Dom Bilińskich w Kobylance" oraz karykaturę dziadka darczyńcy nieznanego autora. Sas Biliński był związany z przemysłem naftowym na Podkarpaciu.

Przekazane przez Ulińskiego prace powstały w okresie międzywojennym.

Natomiast w spadku po Magdalenie Krukierek muzeum otrzymało cztery olejne obrazy Seweryna Bieszczada. Zostały namalowane w pierwszej dekadzie XX stulecia. Pokazują m.in. ówczesne Krosno i zamek Kamieniec w Odrzykoniu.

Związany z Krosnem Bieszczad był uczniem Jana Matejki. Artysta żył w latach 1852-1923. Otrzymane prace wzbogacą liczącą ponad 80 obrazów kolekcję Bieszczada.

Muzeum Podkarpackie jest jedną z największych placówek muzealnych w regionie.

Posiada unikalną kolekcję ponad 800 lamp naftowych. W jego skład wchodzą m.in. działy archeologiczny, historyczny, artystyczny, historii oświetlenia, historii szkła i przemysłu szklarskiego. Oddziałem muzeum jest skansen archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy k. Jasła.

Źródło:

PAP

Autor:

Alfred Kyc