EN

15.12.2022, 06:51 Wersja do druku

Kraków. Werdykt jury 15. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

14 grudnia 2022 roku, w czasie wieczornej gali w Teatrze Łaźnia Nowa został ogłoszony werdykt 15. MFT Boska Komedia. Jury przyznało 10 nagród. Najlepszym przedstawieniem festiwalu okazały się „Łatwe rzeczy” w reżyserii Anny Karasińskiej, przyznano cztery nagrody aktorskie, trzy indywidualne dla: Dominiki Bednarczyk, Alony Szostak i Michała Kalety, a także nagrodę za kreację zbiorową dla zespołu spektaklu „Imagine”. Nagrodę  za oryginalne ujęcie tematu w „Śmierci Jana Pawła II” otrzymał Jakub Skrzywanek. Za scenografię i światła w spektaklu „Dziady” z Teatru Słowackiego wyróżniono Katarzynę Borkowską. Jury zachwyciła muzyka Wojciecha Frycza i Orkiestry Antraktowej w spektaklu „Cudzoziemka”. Dodatkowo nagrody specjalne otrzymali Marcin Wierzchowski i Michael Rubenfeld, twórcy „Alte Hajm/ Stary dom” oraz Piotr Sieklucki, reżyser „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim”.

„Łatwe rzeczy” w reż. Anny Karasińskiej, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Fot. Klaudyna Schubert / mat. organizatora

W tym roku jury w siedmioosobowym składzie: Maria Rößler (Niemcy), Martin Glaser (Republika Czeska), Artur Ghukasyan (Armenia), Luisa Hedo (Hiszpania), Christian Holtzhauer (Niemcy), Leman Yilmaz (Turcja), Vicențiu Rahău (Rumunia) samodzielnie określiło kategorie nagród.

Grand Prix - najlepsze przedstawienie

Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz statuetkę Boskiego Komedianta otrzymały „Łatwe rzeczy” w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Grand Prix zostało przyznane jednogłośnie w uznaniu dla koncepcji i realizacji spektaklu, będącego wspólnym dziełem reżyserki oraz wyjątkowych aktorek, a zarazem protagonistek Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer. Wykorzystując swe życiowe i aktorskie doświadczenie, cichymi, a jednocześnie pełnymi determinacji głosami i oszczędnymi gestami, na niemal pustej scenie zapraszają one publiczność do wspólnego, zaskakującego siłą oczyszczającego humoru przeżycia.
Z mistrzowską precyzją i typowym dla jej twórczości minimalizmem estetycznym Anna Karasińska stworzyła wyjątkowe dzieło sztuki. „Łatwe rzeczy” służą do krytycznej refleksji na temat obrazowania rzeczywistości i dekonstrukcji mechanizmów społecznych i narracji przynależnych tradycyjnemu teatrowi. Staje się to możliwe dzięki wyjątkowemu doświadczeniu współtworzących spektakl aktorek. Ogniskuje on naszą uwagę na możliwości stawienia oporu wobec świata, jaką dają solidarność i wzajemne wsparcie kobiet w teatrze
– głosi uzasadnienie jurorów.

Nagrody aktorskie

Nagrodę za wybitne aktorstwo otrzymała Dominika Bednarczyk za rolę Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Intensywna obecność aktorki i jej wiara w moc tekstu stawiają kreowaną przez nią postać w centrum świata spektaklu. Aktorka ukazuje na wskroś ludzkie słabości, lęki i wątpliwości, jednocześnie oddając determinację, która decyduje o wewnętrznej sile Konrada.

Nagrodę za wybitne aktorstwo otrzymała też Alona Szostak za rolę Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu. Używając bogatej palety środków aktorka oddała złożoność charakteru bohaterki, udowadniając, że jest artystką prawdziwie wszechstronną.

Nagrodę za wybitne aktorstwo dostał również Michał Kaleta za rolę Jana Pawła II w „Śmierci Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka z z Teatru Polskiego w Poznaniu za stworzenie sugestywnej postaci przy pomocy minimalistycznych środków aktorskich.

Nagrodę za zbiorową kreację aktorską otrzymał zespół spektaklu „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Wraz z reżyserem aktorki i aktorzy „Imagine” stają się współtwórcami przedstawienia,  tworząc na scenie żywy, dynamiczny kolektyw, a jednocześnie nie tracąc własnych indywidualności.

Nagroda za oryginale ujęcie tematu

Nagrodę za oryginalne ujęcie tematu w spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymał Jakub Skrzywanek. Łącząc na scenie rytuał z dokumentem, budując dialog między sacrum a profanum, tworzy on wyjątkową przestrzeń do refleksji w podzielonym społeczeństwie.

Scenografia i reżyseria świateł

Nagrodę za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Dziady” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otrzymała Katarzyna Borkowska. Artystka wpisała architekturę krakowskiego teatru w pomysł na scenografię i światła, tworząc konkretną, a jednocześnie duchową przestrzeń przedstawienia.

Muzyka

Nagrodę za wykonywaną na żywo muzykę w spektaklu „Cudzoziemka” z Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymali Wojciech Frycz i Orkiestra Antraktowa. Muzyka, którą słyszymy w przedstawieniu, rodzi się w sercu opowieści i jest silnie połączona z charakterem głównej bohaterki. Dotyka nas do żywego, będąc ważnym elementem dramaturgii.

Specjalne wyróżnienia

Specjalną nagrodę otrzymali Marcin Wierzchowski i Michael Rubenfeld , twórcy spektaklu „Alte Hajm/ Stary dom” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Ich przedstawienie zaprasza do międzypokoleniowego przepracowania wspólnej przeszłości i jej oddziaływania na współczesność, tworzy pole dialogu na temat uniwersalnych wartości człowieczeństwa, różnorodności i wzajemnego szacunku.

Specjalną nagrodę otrzymał Piotr Sieklucki, reżyser spektaklu „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Koncepcja stworzenia satyrycznej historii o komiku, który został prezydentem Ukrainy, mogła okazać się niefortunna w związku z obecną sytuacją międzynarodową. Jednak reżyser przedstawienia, łącząc poetykę wodewilu i innych popularnych form teatralnych, stworzył przedstawienie, które bawi publiczność, a jednocześnie każe jej skonfrontować się z wojenną rzeczywistością.

Tegoroczny 15. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwa 10 dni, do piątku zostanie pokazanych 32 spektakle, w tym 9 w konkursie głównym INFERNO, 10 w sekcji PARADISO, 10 w PURGATORIO oraz 3 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy. Organizatorem  wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa. Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków,  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza.

Źródło:

Materiał nadesłany