EN
18.02.2021, 18:16 Wersja do druku

Kraków. Weekend z Ginczanką w Łaźni Nowej

fot. Dawid Śmigielski

To już ostatni moment, żeby zaplanować weekend. Teatr Łaźnia Nowa, który otwiera się po lockdownie, zaprasza na głośny, wzruszający monodram „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. Spektakl zostanie zagrany w sobotę i niedzielę (20 i 21 lutego 2021) o godzinie 19:00 z zachowaniem limitów miejsc i zasad bezpieczeństwa.

„Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to spektakl o zbyt krótkim i zbyt brutalnie przerwanym życiu pięknej i utalentowanej Suzanny (po rosyjsku), Szoszany (po hebrajsku i w jidysz), Zuzanny (po polsku). Zuzanna Ginczanka, znana także jako Zuzanna Polina Gincburg to legenda przedwojennej Warszawy. Stała bywalczyni kawiarni Ziemiańskiej i Adrii, w których toczyło się życie literackie i towarzyskie. Była jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Przyjaźniła się m.in. z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem. Z życia chciała czerpać garściami.

W wierszu „Przepis na prostotę życia” Zuzanna Ginczanka napisała: „Łapać muchy i ziewać szeroko; nie odnawiać skończonych rozdziałów / i nie zbierać kolekcji ze spleenów, autografów i zgasłych zapałów / łykać ranki hałaśną radością i na dłoniach podawać im serce, / a wieczorem zasypiać w prostocie, jak w dziecinnej mięciutkiej kołderce” – cytuje aktorka Agnieszka Przepiórska. – Mój monodram jest właśnie taką „hałaśną radością”, przejawem ogromnej woli życia, wbrew czasom, które chciały ją zabić. I jednocześnie opowieścią o kobiecej sile i świadomości – dodaje.

Ostatni rok życia Zuzanna Ginczanka spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. W obawie przed Gestapo prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana i wywieziona do obozu KL Plaszow. Zginęła w wieku 27 lat.

To w tym symbolicznym miejscu, pod ostatnim adresem Ginczanki, pokazaliśmy spektakl po raz pierwszy i nie mieliśmy zbyt wielu okazji, żeby go grać dla widzów w Krakowie. Na początku lutego pierwszy raz wyemitowaliśmy go online – dostęp do nagrania wykupiło ponad 600 kont, spektakl został znakomicie przyjęty. Jednak nic nie zastąpi intymnego spotkania aktorki z widzami na żywo. To historia szczególnie inspirująca i potrzebna dzisiaj – komentuje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Bilety na spektakl 20 i 21 lutego można kupić poprzez stronę internetową: bilety.laznianowa.pl.

TEKST: Piotr Rowicki
REŻYSERIA: Anna Gryszkówna
SCENOGRAFIA, KOSTIUM: Anna-Maria Karczmarska
MUZYKA: Michał Lamża
KONSULTACJA MERYTORYCZNA: dr Agata Araszkiewicz
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Mateusz Gierc
WYSTĘPUJE: Agnieszka Przepiórska
PRODUKCJA: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr na Plaży w Sopocie
PREMIERA: 6–7–8 marca 2020, Teatr Łaźnia Nowa

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne