EN

2.12.2020, 13:17 Wersja do druku

Kraków. Transmisja live premiery spektaklu "Fiasko" Magdy Szpecht

Narodowy Stary Teatr zaprasza na transmisję na żywo premiery spektaklu „Fiasko” w reżyserii Magdy Szpecht w ramach festiwalu Boska Komedia.

mat. teatru

Transmisję live premierowego przedstawienia będzie można obejrzeć bezpłatnie 5 grudnia o godz. 17.00 na platformie PLAY KRAKÓW.

Załoga ziemskiej rakiety przybywa w pobliże zamieszkanej przez istoty rozumne planety Kwinta z misją nawiązania kontaktu. Za chwilę ma spełnić się jeden z największych snów ludzkości, czyli spotkanie pozaziemskiej cywilizacji – otrzymamy dowód na to, że nie jesteśmy we wszechświecie sami. Jednak mieszkańcy Kwinty nie dążą do kontaktu, unikają go, a wręcz się przed nim bronią. Bohaterowie Fiaska mogą jedynie spekulować na temat Kwintan, tworzyć potencjalne modele za pomocą superkomputera i interpretować kolejne posunięcia Obcych, którzy z niewyjaśnionych przyczyn chcą trzymać się od ludzkości z daleka.

Spektakl podąża za przewrotnym i nieoczywistym tokiem rozumowania autora Fiaska. Wyobrażając sobie możliwość istnienia cywilizacji na innych planetach, musimy wyobrazić sobie konieczność zjednoczenia. Zamiast pytać: „Kim są Obcy?” zadajemy pytanie: „Kim są Ziemianie?”. Wiele powieści sci-fi przewiduje katastroficzny scenariusz, w którym wroga cywilizacja dąży do zniszczenia życia na Ziemi, a potencjalny kontakt jest ryzykiem zagłady gatunku ludzkiego. Zupełnie inaczej jest w powieści Lema, który polemizuje z tym założeniem. Spektakl, będący pierwszą teatralną adaptacją ostatniej powieści Lema, może być również niejednoznaczną diagnozą przyczyn współczesnego kryzysu, lęków i pesymizmu, który odczuwamy rozważając przyszłość naszego gatunku.

Obsada: Aleksandra Nowosadko, Mikołaj Kubacki, Łukasz Stawarczyk, Natalia Kaja Chmielewska (gościnnie), Klara Broda (gościnnie), Bartosz Ostrowski (gościnnie)

Twórcy:

Reżyseria - Magda Szpecht

Adaptacja/dramaturgia - Agnieszka Jakimiak

Scenografia/kostiumy/wideo - Jan Simon

Muzyka - Krzysztof Kaliski

Choreografia - Paweł Sakowicz

Inspicjentka/suflerka - Katarzyna Gaweł

Reżyseria światła - Jacqueline Sobiszewski

Asystentka reżyserki - Klara Broda

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne