25.02.2021, 15:27 Wersja do druku

Kraków. Teatr Mumerus wraca do gry, repertuar na marzec i kwiecień

Teatr Mumerus wraca do gry z publicznością po pięciomiesięcznej przerwie. W marcu 2021 zapraszamy dwukrotnie na spektakl "Dziś umarł Prokofiew": 1 marca o godz. 19:00 i 15 marca o godz. 19:00 w Teatrze Zależnym, Kraków ul. Kanonicza 1.

fot. Bogusław Kormaś

W kwietniu zapraszamy na premierę - "Godzinki czyli od świtu do zmierzchu": 10 kwietnia o godz. 19:00 w Teatrze Zależnym. Następne spektakle "Godzinek" : 11, 24 i 25 kwietnia o godz. 19:00

"Dziś umarł Prokofiew"
na podstawie dramatu Moniki Milewskiej

Spektakl "Dziś umarł Prokofiew" w oparciu o tekst współczesnej polskiej autorki, Moniki Milewskiej, poświęcony jest muzyce przywołanego w tytule Sergiusza Prokofiewa i - przede wszystkim - Dymitra Szostakowicza. Akcja utworu rozgrywa się 5 marca 1953 roku (i w kilku dniach następnych), w dniu w którym umarł Prokofiew (a także Józef Stalin) i oparta jest na poszukiwaniu kwiatów na pogrzeb Prokofiewa, których oczywiście nie można dostać, bo wszystkie zostały przeznaczone na pogrzeb Stalina. Kwiatów tych poszukuje właściwy bohater sztuki Milewskiej, Dymitr Szostakowicz - co przeplatane jest retrospekcjami z życia kompozytorów ukazującymi dramat artysty w państwie totalitarnym. Siła wyrazu jest tym większa, że pojawia się również Józef Stalin. Ale najważniejszym bohaterem spektaklu jest muzyka Dymitra Szostakowicza i Sergiusza Prokofiewa: odtwarzana z nagrań, wykonywana na różnych ciekawych instrumentach, wyśpiewana i wytańczona (także na rolkach). 

fot. Katarzyna Gałek

GODZINKI czyli OD ŚWITU DO ZMIERZCHU 

Premiera on-line: grudzień 2020

"Godzinki czyli od świtu do nocy" to spektakl muzyczno - taneczny, poświęcony pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia. Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Najistotniejszym założeniem przedstawienia jest to, aby struktura muzyczna (rozumiana jako synteza śpiewu, mowy, ciszy i dźwięków związanych z materialnością tak ludzi, jak i rzeczy) pełniła rolę nadrzędną i określała kształt oraz charakter całości. Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach. Chodzi tu o tańce służące bądź odpędzaniu złego - czyli będące w istocie rodzajem egzorcyzmów - tak jak tarantella bądź też tych, które umożliwiały kontakt z rzeczywistością pozazmysłową - jak tańce chasydzkie, podczas których dusza ma się podnieść o dwie stopy nad ziemię - jak głosi chasydzkie powiedzenie. Zaś Jerzy Trzanowski, XVII-wieczny poeta trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego (którego teksty wykorzystane zostaną w spektaklu) napisał: "Usta jak dzwoneczek brzmią/ lecz wtedy najmocniej grzmią,/gdy serce sznureczek ciągnie, /taki głos Niebo osiągnie". 

TEATR MUMERUS – marzec i kwiecień 2021

MARZEC 2021

"Dziś umarł Prokofiew": 

- 1 marca o godz. 19:00

- 15 marca o godz. 19:00

Bilety: https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-mumerus,871/dzis-umarl-prokofiew,12030?eventId=193285#

KWIECIEŃ 2021

"Godzinki czyli od świtu do zmierzchu": 

- 10 kwietnia o godz. 19:00 (PREMIERA)

- 11 kwietnia o godz. 19:00

- 24 kwietnia o godz. 19:00

- 25 kwietnia o godz. 19:00

Wszystkie spektakle zostaną zaprezentowane w Teatrze Zależnym, Kraków ul. Kanonicza 1.

Źródło:

Materiał nadesłany