EN
5.04.2022, 10:09 Wersja do druku

Kraków. Światowej sławy performer Olivier de Sagazan w Teatrze KTO

fot. Didier Caluccio

W najbliższy piątek i sobotę w Teatrze KTO w Krakowie wystąpi światowej sławy performer Olivier de Sagazan. Takie wydarzenia zdarzają się naprawdę rzadko. Warto wykorzystać tę okazję.

Jak pisze The Guardian o widowiskach Sagazana: „To najoryginalniejsze i najbardziej niewiarygodne spektakle, jakie kiedykolwiek można było zobaczyć.” Zgadzamy się w 100%!

Olivier de Sagazan urodził się w Kongo, a wychowywał we Francji. Z wykształcenia jest biologiem, który ponad trzy dekady temu zaczął poszukiwania w dziedzinie sztuki. Szczególnie interesuje go performance. W swoich pracach bada ciało, a także struktury, które definiują jednostkę – dyktat społeczny, kulturowy czy historyczny. W procesie twórczym nakłada, a później zdejmuje warstwy gliny, aby odsłonić dziką, pierwotną i wyswobodzoną osobowość.

fot. Didier Caluccio

TRANSFIGURATION

Olivier de Sagazan, Francja

8.04. BILETY >>> https://bit.ly/transfiguration_olivier

Trailer: https://olivierdesagazan.com/performancetransfiguration

„Jestem oszołomiony, widząc, do jakiego stopnia ludzie są przekonani, że pozostawanie żywym jest normalne, a nawet pospolite.” Olivier de Sagazan

Performance prezentuje niespełnione pragnienie malarza i rzeźbiarza, aby w swe dzieło tchnąć życie. W geście desperacji zaczyna on rzeźbić w glinie umieszczonej na swej głowie, zakopuje się w jej materii, wymazuje swą tożsamość i staje się żywym dziełem sztuki. Jednak materiał zakleja jego oczy i tym samym artysta zmuszony jest spojrzeć do wewnątrz, w głąb swej istoty. W tym fascynującym spektaklu Sagazan przemienia się z człowieka w zwierzę, a ze zwierzęcia w rozmaite stworzenia hybrydowe. W szalonym poszukiwaniu nowej formy przebija, zmazuje i rozplątuje warstwy gliny na swojej twarzy. W „Transfiguration” nadaje on pojęciu życia nowe znaczenie, oferując zniewalające, niepokojące i poruszające spojrzenie na alternatywną tożsamość, nieskrępowaną przez zahamowania.

Reżyseria i wykonanie: Olivier de Sagazan

Czas trwania: 50 min.

fot. Didier Caluccio

HYBRIDATION

Olivier de Sagazan, Francja

9.04. BILETY >>> https://bit.ly/hybridation_olivier

Trailer: https://olivierdesagazan.com/performancehybridation

“Wciąż nie jestem pewien co do granic możliwości ludzkiego ciała.” Antonin Artaud

Dwoje ludzi rzeźbi w glinie umieszczonej na ich głowach, zagrzebuje się w materiale, wymazuje swoją tożsamość i staje się żywymi dziełami, wzajemnie poddając swe ciała mutacji, tworząc dialog, fuzję, rywalizację i miłość. Każdy z nich oscyluje w przestrzeni pomiędzy lalkarzem i marionetką, wiedząc, że kwestia ego tworzy się w relacji do „Innego”. Jednak, kiedy glina odbiera im wzrok, zmuszeni są spojrzeć w głąb, do wnętrza swojego Ja. W tym fascynującym spektaklu artyści odkrywają warstwy swoich osobowości w szaleńczych i nieskrępowanych poszukiwaniach. Samo malowanie i rzeźbienie staje się formą rytuału zawieszonego pomiędzy tańcem, a transem, którego trzonem jest improwizacja.

Reżyseria: Olivier de Sagazan

Wykonawcy: Olivier de Sagazan i Stephanie Sant

Czas trwania: 50 min.


https://olivierdesagazan.com/
https://www.instagram.com/sagazan/

*****

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Zrealizowano w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:

NewSchool

Patroni medialni:

Krakow.wyborcza.plKarnet Kraków CultureTeatralny.plRadio TOK FM

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne