EN

6.07.2021, 08:32 Wersja do druku

Kraków. Słynna opera Mozarta "Cosi Fan Tutte" od 8 do 11 lipca w Łaźni Nowej w ramach festiwalu Opera Rara i na Play Kraków

Inne aktualności

Od 8 do 11 lipca na deskach teatru Łaźnia Nowa można będzie zobaczyć słynną operę Wolfganga Amadeusza Mozarta "Cosi Fan Tutte". Można będzie również obejrzeć bezpłatnie każdą jej bezpośrednią transmisję na platformie Play Kraków. A wszystko to w ramach tegorocznej edycji festiwalu Opera Rara.

Uważa się, że tematem „Wesela Figara” jest poszukiwanie szczęścia w miłości, „Don Giovanni” to traktat o niemożności kochania, natomiast „Così fan tutte” opowiada o niedoskonałości stosunków damsko-męskich, rozpiętych między ideą miłości a pokusami seksu.

Mozart ukończył „Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” pod koniec 1789 roku i już w styczniu w wiedeńskim Burgtheater odbyła się premiera pod batutą samego kompozytora. Temat, oparty na wydarzeniach, o których się w Wiedniu mówiło, podsunął mu podobno sam cesarz. Libretto napisał niezastąpiony Lorenzo da Ponte, w następnym stuleciu krytykowany za błahość intrygi, co wynikało raczej z klimatu epoki i obyczajowych kontekstów niż obiektywnych ocen.

Dopiero wiek XX, ściślej, druga jego połowa, przywrócił wartość dziełu, w którym współcześni odnaleźli odbicie własnych niepokojów, pragnień, odczuć i wątpliwości. Tematem „Così fan tutte” jest zamiana partnerów między parami kochanków i wystawienie na próbę wierności, oczywiście kobiet przez mężczyzn w imię zakładu o to, że „tak czynią wszystkie”. No, i jak wyjdą obie płcie z tej próby?

Spektakl, który można będzie zobaczyć w Łaźni Nowej od 8 do 11 lipca wyreżyserował Cezary Tomaszewski. Na deskach nowohuckiego teatru pojawią się soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha – Fiordiligi, Monika Korybalska – Dorabella Sebastian Szumski – Guglielmo, Przemysław Borys – Ferrando, Marzena Lubaszka – Despina i Jacek Ozimkowski – Don Alfonso. Towarzyszyć im będzie Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa.

Bilety na spektakl (miejsca siedzące nienumerowane) dostępne są na stronie internetowej www.kbfbilety.krakow.pl oraz w punktach InfoKrakóww cenie 60 zł (normalny) oraz 42 zł (ulgowy). Spektakl będzie dostępny bezpłatnie na platformie www.playkrakow.com w dniu każdego koncertu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Słynna opera Mozarta "Cosi Fan Tutte" od 8 do 11 lipca w Łaźni Nowej w ramach festiwalu Opera Rara i na Play Kraków

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Wątki tematyczne