EN

7.10.2020, 17:25 Wersja do druku

Kraków. Senator Jerzy Fedorowicz wraca na scenę Teatru Ludowego

fot. facebook/Jerzy Fedorowicz

Jerzy Fedorowicz po 10 latach wraca na scenę Teatru Ludowego w Krakowie. W przededniu wyborów prezydenckich w USA wcieli się rolę 37. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Richarda Nixona - poinformował w środę Teatr. Fedorowicz jest senatorem PO.

Widowisko, którego prapremiera odbędzie się 23 października na Scenie pod Ratuszem, będzie miało formę czytania scenicznego tekstu Russella Lees "Nixon's Nixon", w przekładzie Jacka Poniedziałka. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Małgorzatę Bogajewską wystąpi, oprócz Fedorowicza, Piotr Pilitowski - aktor Teatru Ludowego.

"Niemal w przededniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, chcemy przedstawić polskiej publiczności tekst, którego głównym bohaterem jest jeden z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych prezydentów USA - Richard Nixon, opowiadający o jego spotkaniu z sekretarzem stanu Henrym Kissingerem, tuż przed rezygnacją Nixona z urzędu prezydenta" - wyjaśniła Beata Strama z biura Teatru Ludowego.

Jak dodała, czytanie będzie połączone z dyskusją m.in o społecznej odpowiedzialności za standardy współczesnej polityki, o przyszłości demokracji na dzień przed wyborami prezydenckimi w USA.

Jerzy Fedorowicz jest absolwentem Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST. W latach 1989-2012 był dyrektorem Teatru Ludowego. Wcześniej występował na scenie m.in. Starego Teatru i w filmach. W latach 90. zasiadał w Radzie Miasta Krakowa. Był też radnym sejmiku małopolskiego i z ramienia PO posłem na Sejm V kadencji.

W ostatnim wywiadzie dla TVN24 Fedorowicz wyznał, że ma depresję.

Czytanie tekstu Russella Lees "Nixon's Nixon" zainauguruje cykl "Można panikować", w ramach którego Teatr Ludowy będzie organizował spotkania i dyskusje na kontrowersyjne tematy.

Źródło:

PAP