Jak uchwycić wspomnienie? Czy zdjęcie może oddać emocje, które towarzyszyły danej chwili? A co, jeśli mogli byśmy ożywić fotografię? Te dywagacje są punktem wyjścia dla twórców spektaklu „Materia Nomada”, inspirowanego twórczością krakowskiego fotografa Adama Karasia. Spektakl, współprodukowany przez Teatr Figur oraz Muzeum Fotografii w Krakowie, będzie miał premierę 12 października.
Adam Karaś był wyjątkową postacią, jednym z krakowskich tzw. „oryginałów”. W historii fotografii zapisał się m.in. jako twórca pojęcia „fotoratura”. Tym terminem określał fotomontaże przygotowane z własnych negatywów, w których próbował zawrzeć swoje myśli i idee. Te symboliczno-alegoryczne kompozycje, odzwierciedlające nowatorskie spojrzenie na fotografię – stały się fundamentem spektaklu w reżyserii Aleksandry Błaszczyk. Fotografia przestaje być statycznym obrazem – staje się indywidualną historią życia, poruszającą materią, oddającą emocje, przeżycia i nieuchwytny wymiar ludzkiego doświadczenia.
A gdyby fotografię potraktować jako wędrującą materię, potrafiącą przenika
przez świat ludzkich wrażeń, doświadczeń, smutku? W „Materii Nomada” zdjęcia dostają nowe życie poprzez oryginalny język narracji – ruch, gest i formę. Każda uchwycona chwila staje się żywą materią, która wędruje przez scenę, odsłaniając przed widzem bogactwo przeżyć na co dzień zamkniętych w fotografii.
Materia Nomada
Reżyseria i choreografia: Aleksandra Błażejczyk
Dramaturgia i scenografia: Aleksandra Błażejczyk, Michał Szostak
Obsada: Julia Dyga, Urszula Chrzanowska, Michał Szostak
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Projekty lalek: Justyna Peller Szałańska
Wykonanie lalki: Alicja Helfojer
Realizacja świateł: Murat Kornaev
Produkcja: Marta Hankus, Andrzej Pietyra, Wojciech Szostak
Premiera odbędzie się 12 października (godz. 18.00) w Muzeum Fotografii w Krakowie (ul. Rakowicka 22A). Kolejne pokazy – 14 oraz 15 października (godz. 19.00) – odbędą się w Teatrze Figur w Krakowie (ul. Sławkowska 14).
Darmowe wejściówki do pobrania na stronie www.teatrfigur.pl
Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.