EN
26.10.2021, 09:52 Wersja do druku

Kraków. Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Program młodego tańca współczesnego w Cricotece

6 listopada w Cricotece startuje tegoroczna edycja programu tańca współczesnego "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń". Na przestrzeni nadchodzącego miesiąca Krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć 10 różnorodnych spektakli, w tym aż 5 premier.

Motywem przewodnim w tym roku są „Młodzi kreatorzy wrażeń”, czyli poświęcenie uwagi na zarówno młodą twórczość, jak i perspektywy i problemy ważne dla młodych artystów i artystek: zakochanie, upadki, kobiecość czy kwestie cielesności.


Inne aktualności

Jak wygląda świat młodego tańca? 

Co rokuspektakle wybrane przez kuratorów – Pawła Łyskawę i Eryka Makohona – z założenia odmienne pod względem estetyki i formy, konsekwentnie wpisują się w hasła porządkujące program kolejnych edycji. Tym razem tematem wiodącym będzie prezentacja „młodego tańca” i perspektywa młodych twórców: zarówno w kwestii poruszanych wątków, jak i stosowanych technik. 

W ramach programu odbędą się aż trzy rezydencje artystyczne. Choreografowie/choreografki oraz tancerki/tancerze otrzymali od Krakowskiego Teatru Tańca wsparcie organizacyjne, mentorskie oraz produkcyjne. „Humanimal” Magdaleny Skowron, tancerki i choreografki kształconej m.in. w Izraelu i Hiszpanii, nawiązując do tzw. ludzkich zoo, podejmuje temat współczesnych form kolonializmu. Ola Bożek-Muszyńska, związana z warszawską sceną taneczną, w spektaklu „Goździk w pustej muszli” poszukuje początku końca i końca początku pierwszego etapu miłości, zakochania. Jakub Mędrzycki, w spektaklu „One Hundred Falls” podejmuje studium upadku, dosłownie i w przenośni. Premierowo pokazany zostanie także spektakl Agaty Jędrzejczak „White Rabbit” - zderzenie żywego ciała i obrazu zatrzymanego w filmie, budującego nową realność pomiędzy czasem rzeczywistym a wirtualnym.

Program uzupełnią prezentacje, których premiery odbyły się w 2021 roku i które podtrzymują perspektywę młodych twórców - Studenci Wydziału Teatru Tańca krakowskiej AST niemalże premierowo pokażą spektakl dyplomowy, inspirowany figurą Mokoszy, słowiańskiego archetypu kobiecej boskości. Katarzyna Kostrzewa i Agnieszka Bednarz – Tyran, zaprezentują wymykający się tradycyjnym wizerunkom macierzyństwa „Liberi”, a Mikołaj Karczewski przedstawi zapis osobistych doświadczeń w spektaklu, „Cornerstone”, dialogu ciała z pamięcią kamieni.

„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” to program prezentacji tańca współczesnego, realizowany od 2018 roku. Wpisany w idee „Rollercoastera” aktywny udział widzów realizowany jest między innymi poprzez otwartą formułę niektórych spektakli (umożliwiającą aktywny udział w przedstawieniu) oraz rozmowy z artystami.

Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-kolekcjonerzy-wrazen-mlodzi-kreatorzy-wrazen/

Patronat medialny cyklu: TaniecPOLSKA.pl

Spektakle „Goździk w pustej muszli”, „One hundred falls” oraz „Humanimal” powstały w ramach projektu rezydencyjnego Krakowskiego Teatru Tańca „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

Spektakl „White Rabbit” powstał w ramach Programu OFF Polska. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 

Spektakl „Liberi” sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Krakowa, w ramach stypendium twórczego, przyznanego Katarzynie Kostrzewie. 

Sponsorem spektaklu „Humanimal” jest firma Polygen.

Źródło:

Materiał nadesłany