EN

17.05.2024, 14:50 Wersja do druku

Kraków. Premiera „Małej Apokalipsy 20XX”

7 czerwca w Narodowym Starym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu „Mała Apokalipsa 20XX” wg Tadeusza Konwickiego w reżyserii Waldemara Raźniaka.

fot. Dawid Stube

Pisarz prześladowany, inwigilowany wręcz przez apodyktyczny system, broni się przed nim wewnętrzną emigracją. System jednak odciska na nim swoje piętno i nie pozwala uwolnić się od machiny wzajemnej manipulacji.

Pewnego dnia pojawiają się u niego koledzy i proszą go o dokonanie publicznego samospalenia. Choć początkowo chciałby odmówić, pomysł z wolna zaczyna go pochłaniać: ostatni dzień życia ma szansę stać się ostatnim dziełem, a publiczne samobójstwo jedynym możliwym gestem sprzeciwu wobec systemu.

Mała Apokalipsa Tadeusza Konwickiego powstawała w okresie chylącego się ku upadkowi komunizmu. Była karykaturą, wyrazem oporu, moralną rozprawą z sumieniami ówczesnych pokoleń, amunicją do walki z systemem; z czasem stała się też barwnym dokumentem minionej epoki. Czy jednak widmo totalitaryzmu minęło bezpowrotnie?

W dzisiejszym świecie, w którym z jednej strony odżyła groźba rosyjskiego imperializmu, z drugiej zaś polityczny nadzór stał się domeną technokracji wkraczającej w każdą dziedzinę życia – Mała Apokalipsa fascynuje jako możliwa do urzeczywistnienia dystopia.

Apokalipsa, sięgając do jej źródłosłowu, to moment „odsłonięcia” – chwila, w której prawda ukazuje się z ostrością, z jaką nigdy nie mogła do nas dotrzeć. Wraz z głównym bohaterem spektaklu wyruszamy w deliryczno-cyberpunkowy sen o przyszłości, do której nie chcemy dopuścić, która jednak powraca do nas w koszmarach jako potencjalnie rzeczywista. Po drodze towarzyszy mu galeria zagadkowych, fantasmagorycznych postaci wystawiających na próbę jego odwagę, przekonania i wybory moralne.

Premiera: 7 czerwca 2024

Pokaz przedpremierowy: 6 czerwca 2024

Pokazy popremierowe: 8, 9 czerwca 2024

Scena Kameralna

OBSADA

Bogdan Brzyski, Iwona Budner, Grzegorz Grabowski, Paweł Kruszelnicki, Katarzyna Krzanowska, Zbigniew Kosowski, Krzysztof Stawowy, Grzegorz Mielczarek, Aleksandra Nowosadko, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Walenda, Krzysztof Zawadzki, Kamil Pudlik (gościnnie)

TWÓRCY

Reżyseria  - Waldemar Raźniak

Scenariusz - Beniamin M. Bukowski, Waldemar Raźniak

Choreografia - Tobiasz Sebastian Berg

Dramaturgia - Beniamin M. Bukowski

Scenografia i Kostiumy - Barbara Guzik

Muzyka - Karol Nepelski

Reżyseria światła - Ada Bystrzycka

Video - Tadeusz Pyrczak (AST)

Inspicjent / Asystent reżysera - Zbigniew S. Kaleta

Koordynatorka produkcji - Katarzyna Koza 

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

17.05.2024